Fotostāsts: Kā iepirkties beziepakojuma veikalos?

Dodies virtuālā tūrē uz beziepakojuma veikalu un uzzini, kā notiek iepirkšanās tajā!

Atkritumu samazināšanai cilvēki uzmanību pievērš jau gadiem, taču, klimatam strauji mainoties, arvien vairāk cilvēku iesaistās aktīvā rīcībā. Latvijā zero waste dzīvesveids kļūst arvien populārāks. Un, kā jau zināms, – ir pieprasījums, būs piedāvājums.

Pirmo beziepakojuma veikalu Latvijā atvēra tikai pirms gada un pāris mēnešiem. Tagad Rīgā ir jau četri! Šādos veikalos iepirkšanās norit nedaudz atšķirīgi nekā ierastajos lielveikalos.

Galvenais veikalu mērķis ir samazināt atkritumu daudzumu, ko radām, pērkot ikdienā nepieciešamos produktus dažādos iepakojumos. Tajos lielākoties atrodama pārtika, tīrīšanas līdzekļi un ķermeņa kopšanas produkti. Darbinieki iedrošina pircējus nākt ar saviem traukiem – burkām, kastītēm, tukšām šampūna vai tīrīšanas līdzekļu pudelēm, auduma, papīra, arī plastmasas maisiņiem, lai tie nebūtu jāizmet pēc vienas lietošanas reizes.

Papīra maisiņi parasti ir pieejami veikalos, taču atceries –  lai uztaisītu papīra maisiņu, arī ir vajadzīgi resursi. Ja paņem papīra maisiņu, arī to izmanto vairakkārt, lai taupītu resursus.

Parasti ir arī plaukts vai kaste, kur veikala klienti ir atnesuši sev nevajadzīgas burkas. Arī tās var ņemt un uzpildīt, ja aizmirsušās savas.

Dodies uz veikalu!

1. solis – nosver savu trauku! Ja produktu pirksi papīra maisiņā, šo soli var izlaist, bet burkas un auduma maisiņus gan vajag nosvērt. Trauku nosvērt ir tavās interesēs – lai nebūtu jāmaksā par taras svaru, tikai par produktu.

2. solis – uzraksti svaru uz trauka! Uz auduma maisiņa gan jau negribēsies rakstīt, tāpēc svaru vari arī pierakstīt telefonā vai uz kāda čeka otras puses (lai netērētu papīru).

3. solis – uzpildi trauku ar kāroto produktu! Katrā veikalā produkti ir izlikti atšķirīgos traukos, tāpēc, ja kaut kas nav skaidrs, vaicā pārdevējam pēc palīdzības. Pērkot tīrīšanas līdzekļus un ķermeņa kopšanas produktus, vari izmantot iepriekšējo iepakojumu, piemēram, šampūna pudeli vai izsmidzināmo pudeli tīrīšanas līdzekļiem.

4. solis – ej pie kases! Pašam nav jāatrēķina taras svars, to izdarīs pārdevējs.

5. solis – izbaudi savus produktus!

Ieteikums vieglākai somai:

Tā kā tukšas burkas ir diezgan smagas, uz veikalu vari ņemt auduma vai cita materiāla maisiņus visiem beramajiem produktiem. Tos mājās varēsi pārbērt burkās vai citos traukos ērtākai lietošanai. Burkas vai pudeles ņem līdzi tikai produktiem, ko nevar iebēr maisiņā, – riekstu sviestiem, eļļām, tīrīšanas un ķermeņa kopšanas līdzekļiem u. tml.

1 komentārs
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tev varētu patikt