Kas ir intuitīva ēšana?

Lasi un uzzzini, kas ir intuitīva ēšana, vai tā ir piemērota visiem un kāda ir biežāk pieļautā kļūda!

Intuitīva ēšana tiek definēta kā ieklausīšanās sava ķermeņa vajadzībās un šo vajadzību apmierināšana. Svarīgi to nesajaukt ar prāta vajadzībām – emocionālo ēšanu.

Uztura speciāliste Guna Rijkure intuitīvu ēšanu skaidro šādi:

“Cilvēks ēd ar izjūtām, ieklausoties sevī, kas viņu uzrunā tajā brīdī.”

Katrai diētai ir gan plusi, gan mīnusi. Vienmēr atrodas kāds, kas spēj aiziet galējībās. Kāda tad varētu būt biežāk pieļautā kļūda, tālā galējība intuitīvā ēšanā?

Uztura speciāliste skaidro: “Pārāk paļauties uz savām izjūtām arī nevar. Tad tās nebūtu definētas kā izjūtas, bet gan kā iegribas. Jānošķir, kas ir tava intuīcija un kas ir tava iegriba. Un, ja tā ir iegriba, tad nevar grauzt čipsus un ēst kilogramiem saldējuma – tas ne pie kā laba nenovedīs.”

Bet ja prasās, ja intuīcija patiešām saka, ka vajag picu, saldējumu un kolu? Vai tā var būt?

“Ja kārojās arī šādi produkti, ko varētu nosaukt par fast food, tas varētu liecināt par to, ka ir kāds uzturvielu disbalanss. Kad ēdienkarte nav sabalansēta, kad tā nav pietiekama, tad ir vēlme pēc marinētiem gurķiem un, piemēram, ļoti sāļiem produktiem. Tas norāda, ka kaut kas nav labi un ka kaut kas nepavisam vairs nav pareizi ēdienkartē,” stāsta uztura speciāliste Guna Rijkure.

Tātad, kā jau ar visām diētām, ir jāseko līdzi sava ķermeņa izmaiņām sajūtās un ļoti atbildīgi jāuzdod sev jautājums, vai šie ēšanas paradumi joprojām ir atbilstoši. Ja ne, nākamais atbildīgais solis ir vērsties pie speciālista, lai atgūtu līdzsvaru un vienīgo vietu, kas cilvēkam dota dzīvošanai, ķermeni, iestūrētu veselības ostā.

Nekas taču šajā pasaulē nav visiem derīgs jeb one size fits all! Vai intuitīva ēšana ir piemērota visiem?

“Tomēr nav gan, jā. Te ir jāpiesauc tā emocionālā ēšana, kad cilvēks apēd savu uztraukumu, domstarpības, stresus, un tas ir ceļš uz lieko svaru,” skaidro Guna Rijkure.

Pirms nolem uzsākt ēst apzināti, intuitīvi, ielūkojies uztura speciālistes ieteikumos!

“Ja ir arī samērīgs gan miera, gan atpūtas, gan sporta, gan miega režīms, tad jau gan varam sevī sākt ieklausīties un ticēt tam, kādus signālus mums ķermenis dod, kas mums tieši šajā brīdī ir vajadzīgs.”

“Ja emocionālā ēšana ir pazīstama, jāzina cik liela ir šī problēma. Varbūt ir vajadzīga psihoterapeita palīdzība, varbūt pietiek ar uztura speciālista konsultāciju. Tas jautājums ir katram sev godīgi jāuzdod.”

FOTO: GETTYIMAGES

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tev varētu patikt