Dabas veltes – labākais vitamīnu avots vasarā

Vasara ir īstais laiks, lai uzņemtu vitamīnus no dabas veltēm! Ko izvēlēties un kas jāēd, lai uzņemtu tik nepieciešamos vitamīnus?

Vasara ir īstais laiks, lai atgūtu visus pavasarī organismā trūkstošos vitamīnus ar uzviju! Kādi vitamīni cilvēka organismam ir paši svarīgākie, un ar kādiem produktiem tos iespējams uzņemt?

Vai man kaut kā trūkst?

Par dažādu vitamīnu trūkumu organismā liecina dažādi simptomi, piemēram, bezmiegs, nomāktības sajūta, viegla aizkaitināmība liecina par B grupas (B1, B6, B12 un B2) vitamīnu trūkumu. Saplaisājuši lūpu kaktiņi liecina par A un E vitamīnu trūkumu. Ja pēdējā laikā izkrīt arvien vairāk matu – jāpievērš uzmanība tam, vai ikdienā pietiekamā daudzumā tiek uzņemts dzelzs un C vitamīns.

Visu ar mēru!

Farmaceite Zane Melberga uzsver, ka ļoti svarīgi ir visu pareizi sabalansēt:

“Veselīga uztura pamatprincipi ir dažādība, sabalansētība un mērenība. Tas nozīmē, ka uzturā jābūt pietiekamā daudzumā olbaltumvielām, taukiem, ogļhidrātiem, ūdenim, kā arī vitamīniem. Vislielākais vitamīnu avots ir augļi un dārzeņi, kuriem tagad, vasaras sezonā, ir visaugstākā uzturvērtība.”

Tiem būtu jāveido gandrīz puse no ikdienā uzņemto maltīšu daudzuma. Pieauguša cilvēka diennakts deva ir 2-4 porcijas augļu un vismaz 3-4 porcijas dārzeņu, kas kopā ir aptuveni 500 gramu.

Katrā maltītē divas krāsas

Vai zināji, ka katrai krāsai ir savas bioloģiski aktīvās vielas un vitamīni? Izvēloties daudzveidīgus augļus un dārzeņus, organisms tiek nodrošināts ar lielu daļu tam nepieciešamo mikroelementu, tāpēc savās ikdienas maltītēs nepieciešams iekļaut vismaz divu atšķirīgu krāsu produktus. Piemēram, sarkanā krāsā (paprikas, tomāti, ķirši, jāņogas) un zaļā krāsā (gurķi, brokoļi, selerijas, zirnīši).

Svarīgi vismaz pusi no norādītā daudzuma ikdienā uzņemt svaigā veidā, jo vitamīnu daudzumu dārzeņos, augļos un ogās samazina to termiskā apstrāde. Lai izvairītos no labo vielu un vitamīnu zuduma, nepieciešams izvairīties no šo produktu gatavošanas augstā temperatūrā, kā arī no to atkārtotas sildīšanas.

Vitamīnu daudzumu ietekmē arī to vārīšana vai sautēšana traukā bez vāka un ilgstoša uzglabāšana nepiemērotos apstākļos, piemēram, tiešos saules staros. Jo ātrāk no dobes vēderā – jo labāk!

Pieci svarīgākie vitamīni, kas jāuzņem ik dienu

A vitamīns jeb retinols pieder pie taukos šķīstošo vitamīnu grupas. Tas palīdz uzturēt normālu redzi, palīdz uzturēt gļotādu veselību, veicina normālu imūnsistēmas darbību, kā arī palīdz nodrošināt normālu dzelzs vielmaiņu. To varēs atrast burkānos, ķirbjos, dzelteni sarkanās ogās un augļos, paprikā, tomātos, smiltsērkšķu ogās, dažādu šķirņu kāpostos, brokoļos, seleriju un pētersīļu lapās, skābenēs, sīpollokos, salātos.

B6 vitamīns palīdz nodrošināt normālu enerģijas ieguves vielmaiņu, veicina normālu nervu sistēmas darbību, palīdz nodrošināt olbaltumvielu un glikogēna normālu vielmaiņu. Vienlaikus B6 vitamīns palīdz samazināt nogurumu un bezspēku. Šo vitamīnu uzturā iespējams uzņemt, ēdot aknas, sojas pupiņas, kviešu asnus, riekstus un zivis.

C vitamīns palīdz uzurēt normālu imūnsistēmas darbību intensīvas fiziskas slodzes laikā un pēc tās. Veicina normālu kolagēna veidošanos, kas nepieciešams normālai asinsvadu, skrimšļu un kaulu darbībai. C vitamīns palīdz arī nodrošināt normālu enerģijas ieguves vielmaiņu, kā arī veicina normālu nervu sistēmas darbību. Organismā neveidojas C vitamīna rezerves, tāpēc katru dienu jāēd ar šo vitamīnu bagāti dārzeņi, augļi vai ogas. To varēs atrast ogās (upenēs, zemenēs, smiltsērkšķos) un augļos (kivi, citrusaugļos), to sulās, dažādu šķirņu kāpostos (tostarp skābētos), paprikā, zaļumos – sīpollokos, spinātos, dillēs, seleriju un pētersīļu lapās, kartupeļos, tomātos.

D vitamīns palīdz uzturēt kaulu un zobu veselību, kā arī palīdz uzturēt normālu kalcija līmeni asinīs. Latvijas apstākļos D vitamīnu ar sauli vai pārtiku neuzņemam pietiekamā daudzumā, tāpēc tas papildus ir jāuzņem visu gadu, jo īpaši gripas un citu vīrusu izraisītu saslimšanu profilaksei. Ar produktiem to iespējams uzņemt no mencu aknu eļļas, treknām zivīm, pilngraudu pārslām, tofu, kaviāra, olas dzeltenuma, garnelēm, sviesta.

E vitamīns veicina šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu. To varēs atrast zaļajos lapu dārzeņos, zaļajos zirnīšos un citos pākšaugos, dažādu šķirņu kāpostos, riekstos (mandelēs), avokado, paprikā, mežrozītes augļos un smiltsērkšķu ogās.

PALDIES “Euroaptieka” farmaceite Zanei Melbergai un “Euroaptiekas” Mārketinga projektu vadītājai Evijai Bērziņai.

FOTO: GETTYIMAGES

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tev varētu patikt