10 veidi kā dzīvot, nekaitējot planētai

Mēs nevaram pilnīgi pasargāt planētu, taču šeit atradīsi 10 veidus, kā vari kaut nedaudz tai palīdzēt!

Jābūt atklātam un tiešam… Piedod, bet tu nevari pilnīgi nekaitēt šai planētai! Ja tu ēd, ģērbies, mazgājies, pārvietojies un izmanto elektriskās ierīces – pasaulei nākas no tā ciest. Tomēr mēs varam ietekmēt, cik lielas sekas atstājam. Dzīvojot prātīgi un piedomājot par savu rīcību, varam samazināt nodarīto postu un rādīt labu piemēru citiem.

Taupi resursus

Jebkura cilvēka darbība prasa resursus. Uz planētas Zeme ir pieejami divu veidu resursi – atjaunojamie (ūdens, saule, vējš) un neatjaunojamie (nafta, ogles, gāze). Saules gaismu un vēju mēs nevaram izsmelt, un tie nerada piesārņojumu. Turpretī neatjaunojamie resursi ir miljoniem gadu laikā noglabāta enerģija, no kā, cilvēkiem to izmantojot, rodas siltumnīcas efekta gāzu un ķīmiskais piesārņojums.

10. Ūdens

Tā kā visur ir apkārt upes un ezeri, varētu šķist, ka ūdens mums netrūkst. Ikdienā vairāk jāsatraucas par dzeramo ūdeni. Lai ūdeni padarītu cilvēkiem nekaitīgu, milzīgās attīrīšanas iekārtas patērē energoresursus un izmanto ķīmiju.

Ievērojamākais dzeramā ūdens patēriņš neaiziet, remdējot slāpes, bet gan tiek noskalots podā vai vannas notekā. Tādēļ rīkojies ar ūdeni prātīgi, to lieki neizšķiežot!

R

Vēl lielākas sekas rada ūdens, kas iegādāts plastmasas pudelēs. Ražošanas procesā veidojas piesārņojums, un pati pudele rada liekus atkritumus. Laba alternatīva – daudzreiz lietojamā pudele no stikla vai metāla, kuru var uzpildīt mājās un paņemt līdzi.

Noskaties video par plastmasas pudeļu šķirošanu!

9. Elektrība

Pati elektrība piesārņojumu nerada, bet tās iegūšana gan. Pārsvarā tiek dedzinātas ogles, gāze vai naftas produkti. Latvijas HES nerada gaisa vai ūdens piesārņojumu, bet ar to nepietiek. 2019. gadā Latvija spēja nodrošināt 84 % no patērētās elektrības, bet tikai 42 % no tiem saražoja HES.

Visticamāk, tavs dators un telefons patērē elektrību, kas saražota, dedzinot dabasgāzi vai naftas produktus. Izslēdz gaismu un nedarbini elektriskās ierīces, kad tas nav nepieciešams!

Transports

Jebkurš motorizētais transportlīdzeklis patērē degvielu, un izplūdes gāzes rada gaisa piesārņojumu. Mazāku kaitējumu radīs…

8. Sabiedriskais transports

Braukšana autobusā vai tramvajā būs videi draudzīgāka. To vienlaikus izmanto daudzi cilvēki, tādējādi samazinot individuālā braucēja radītās sekas. Turpretī automašīnās parasti brauc vien pāris cilvēku un visas radītās izplūdes gāzes ir uz viņu pleciem.

7. Braukt ar velosipēdu vai iet

Būs daudz labāk ne tikai videi, bet paša veselībai! Jauka pastaiga vai velobrauciens pa mierīgām ielām uzlabos garastāvokli un fizisko sagatavotību. Turklāt tiek samazināta sastrēgumu veidošanās!

Ikdienas ķīmija

Tās ražošanas procesā tiek patērēts milzīgs ūdens apjoms un tiek radītas cilvēkiem un dabai kaitīgas atkritumvielas. Izmantojot šos produktus, turpinās kaitīgo vielu izplatība apkārtējā vidē, kas var radīt ādas, elpošanas un hormonālās problēmas.

6. Kosmētika

Novērtē dabisko skaistumu! Ja tiešām nepieciešams kāds krēms vai pūderis, papēti ekoloģisko kompāniju piedāvājumu. Ilgtermiņā tas būs daudz veselīgāk gan tavam ķermenim, gan planētai.

Par dabīgo kosmētiku vairāk uzzini5 iemesli, kāpēc izvēlēties dabīgu kosmētiku un Kosmētikas termini, kuri jāzina! 💛

5. Mazgāšanas līdzekļi 

Ziepes, šampūni, tīrāmie līdzekļi… Tā vietā, lai iegādātos ierastos produktus, izpēti piedāvājumu – noteikti atradīsi arī kādu ekoloģisku iespēju! Vēl labāk, ja vari ar veco iepakojumu doties uz kādu no beziepakojuma veikaliem! Atceries – iegādājoties šampūnu, tu maksā arī par plastmasas pudeli!

Kā iepirkties beziepakojumu veikalos, lasi Fotostāsts: Kā iepirkties beziepakojuma veikalos! 💛

Pēc paša eksperimentiem un citu piemēriem apgalvoju, ka nav nekā labāka par sodu un etiķi. Kopā tie spēj uzveikt gandrīz visus netīrumus!

Iepirkšanās – apģērbs, mantas

Katra iegādātā prece patērē izejmateriālus. To ražošanā izmanto videi kaitīgas vielas, piesārņo ūdeni un gaisu, bet transportēšana uz veikalu rada papildu kaitējumu.

Vairāk lasi Elizabetes rakstā parĀtro modi”!💛

4. Vai tas ir nepieciešams?

Pirms veic pirkumu, uzdod sev šo jautājumu. Veikala skatlogā botas likās tik skaistas! Bet mājās tās vienkārši mētājas plauktā. Tāds pats liktenis piemeklē arī krekliņus un interesantos plastmasas štruntiņus.

Vēl labāka metode – ieraugot kāroto pirkumu, atliec to uz nedēļu! Ja pēc septiņu dienu pārdomām tas vēl joprojām ir nepieciešams, droši dodies to pirkt.

3. Apsver iespēju par lietotu, aizņemies vai salabo

Citreiz humpalās var atrast pārsteidzošas lietas, kas laika gaitā kļūst par mīļākajiem apģērba gabaliem.

Mantas var meklēt sludinājumos. Atceries – pērkot elektroniskās ierīces, jābūt drošam par to tehnisko stāvokli.

Ja kaut kas nepieciešams tikai vienam vakaram vai nedēļas nogalei, droši pavaicā draugiem un labāk aizņemies! Tāpat vari darīt pirms dārgāku lietu iegādes. Sākumā aizņemies, lai saprastu, vai tiešām ir tā vērts.

Pirms izmet ārā, pamēģini salabot! Saplēstās džinsas vari padarīt interesantākas, uzliekot unikālu ielāpu – būsi interesanti pavadīts laiks un varbūt iemācīsies kaut ko jaunu.

Uzturs

Lieta, kam pievēršam vismazāko uzmanību, bet kas rada vislielākās sekas! Šķitīs neticami, bet lauksaimniecība, it sevišķi lopkopība, ir atbildīga par lielāko planētas piesārņojumu. Neskartā daba tiek pārvērsta labības laukos un milzu fermās. Lauku apstrādē un dzīvnieku veselības uzturēšanā patērē milzīgu pesticīdu un zāļu apjomu. Veidojas pārsteidzoši liels ūdens patēriņš, un apkārt esošajās ūdenstilpēs nokļūst ķīmija un bioloģiskās atkritumvielas (mēsli).

Lopu un transporta radītais gaisa piesārņojums veicina siltumnīcas efektu.

2. Ēdot lokāli un sezonāli

Iepērcies tirgū un dod priekšroku vietējiem produktiem! Izvēloties uzticamu lauksaimniecību, atbalstīsi viņus, savu veselību un planētu.

Sezonāli nozīmē paciesties līdz vasarai, kad no vietējiem laukiem varēsi iegādāties Latvijas zemenes, nevis ziemā pirkt spāņu vai agrā pavasarī – poļu.

1. Samazini dzīvnieku izcelsmes produktu patēriņu

Veģetārais un vegānais dzīvesveids kļūst arvien populārāks. Mīts, ka cilvēka organismam nepieciešama gaļa, jau sen ir pagaisis! Tiek rastas arvien jaunas alternatīvas tās aizvietošanai. Taču atceries – ja izvēlies dzīvi bez dzīvnieku valsts produktiem, noteikti pārliecinies, ka tavs uzturs ir sabalansēts.

Vari noskatīties arī kādu dokumentālo filmu, kas palīdzēs labāk izprast šo produktu ietekmi.

Izglīto citus – dalies ar rakstu un pastāsti radiem, draugiem, lai vairāk cilvēku piedomātu pie savas rīcības. Ieguvēji būsim mēs visi!

FOTO: GETTYIMAGES

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tev varētu patikt