Erasmus pieredzes stāsts

Kamēr ceļošana pa pasauli vēl nav droša, par svešām kultūrām vari uzzināt no citu cilvēku pieredzes!

Kaspars Pastars ir piedalījies vairākos projektos un dalījās ar savām atmiņām un piedzīvojumiem. Pieteikšanās, plānošana, projektu tēmas, izmaksas un vēl!

Cik Erasmus braucienos esi bijis?

Kopā esmu piedalījies piecos projektos un divās APV jeb iepriekš plānotās vizītēs, kurās tiek plānots projekts. Pirmie divi projekti bija Latvijā – Cēsīs un Valmierā, trešais projekts Malagā Spānijā, ceturtais Ņirečazā Ungārijā un piektais Kastamonu Turcijā. Projekta plānošanai braucu uz Ungāriju un Rumānijas projektu, kurš tika pārcelts pandēmijas dēļ.

Kāpēc nolēmi pieteikties pirmajam projektam un tālāk nākamajiem?

Pirmais projekts bija par man ļoti interesējošu tēmu – B2B (Business to business). Vēlējos sastapt līdzīgi domājošus un gūt jaunu informāciju. Projekts pārsita gandrīz visas manas cerības! Varbūt par tēmu neiemācijos daudz ko jaunu, jo tur tika apspriests man jau zināmais, bet iespēja satikt citas kultūras pārstāvjus un pavadīt ar viņiem vairāk nekā nedēļu bija kaut kas lielisks, ko noteikti vēlējos atkārtot! Tāpēc arī pietiecos savam otrajam projektam.

Lūdzu, apraksti vienu, tavuprāt, interesantāko braucienu, kurā esi bijis!

Visas pieredzes ir bijušās unikālas un sniegušas man vērtīgas zināšanas. Tomēr pastāstīšu par projektu Spānijā MigrARTion, kas notika pērn, oktobrī, un tā ilgums bija septiņas dienas. Uz Malagu ar komandu no Latvijas devāmies dienu iepriekš, lai varētu izpētīt skaisto pilsētu. Mana pirmā reize, redzot palmas dabā… Biju milzīgā sajūsmā – kolorītas mājas, jauki cilvēki, kalni, jūra un spilgti zila debess.

Latviešu komanda pirmajā dienā Malagā!

Projekts bija par migrāciju, kā var jau noprast pēc nosaukuma. Tas atvēra man acis un lika saprast, ka dzīvoju lielā burbulī. Citu valstu problēmas, piemēram, migrācija, mums Latvijā nedraud un mēs to uz savas ādas nejūtam. Iepriekš mirušie bēgļi man bija tikai skaitļi, jo ar tiem nesastapos aci pret aci.

Pēc reizes, kad atnāca cilvēks, kurš izstāstīja savu pieredzi migrācijas procesā, man viss mainījās. Uzmetās zosāda, dzirdot, kas ekonomikas, politikas vai kara bēgļiem jāpiedzīvo, cik daudz kam viņi iet cauri.

Ne tikai ceļā, bet esot klāt un citur dzīvojot jau vairākus gadus. Daudzi viņus uztver negatīvi, pielīdzina zemākam līmenim, ieliek kastē. Man mainījās uzskats par notiekošo Tuvajos Austrumos, Dienvidāfrikā, Eiropā un citās vietās, kur šī tēma ir aktuāla.

Projekta vietā ēdu vegāniski – tikai augu valsts ēdienu. Lai gan Spānijā tas ir daudz izplatītāk, līdz ar to vieglāk, projekta norises vietā man nebija tas labākais ēdiens, taču tā lielā mērā bija ēdiena piegādātāja vaina. Septiņas dienas mierīgi šādi varēju pārtikt, lielu krenķu par to nav – biju arī ne dārgos, tomēr labos restorānos, tas visu izlīdzināja, lai gan bija no manas kabatas.

Pēc projekta ar latviešiem palikām vēl vienu dienu, kurā devāmies uz netālu pilsētiņu Fuengirolu, jo dienā pirms projekta un projekta aktivitāšu ietvaros Malagu bijām izpētijuši. Vēl viena brīnišķīgi skaisti pavadīta diena pirms došanās atpakaļ.

Latviešu komanda Fuengirolā ar diviem Kaspara spāņu draugiem no iepriekšējiem projektiem!

Par finansēm – no savas kabatas iztērēju vien 40 eiro, kas man jau likās padaudz. Projekta norises vietā ēdināšana un naktsvieta bija sagādāta un ceļa nauda – atdota. Naudu iztērēju, pērkot papildu ēdienu – garšīgos mango un citus augļus, uzkodas, spāņu vīnu, kā arī suvenīriņu. Pieci eiro aizgāja Latvijas ēdienā kultūras vakaram, kas bieži vien notiek vakaros, kuros dalībvalstis prezentē savu valsti, tostarp ēdiena kultūru.

Kā notiek pieteikšanās Erasmus braucienam?

Pavisam vienkārši! Sociālajos tīklos, visbiežāk Facebook, ik nedēļu ir pa kādam piedāvājumam piedalīties projektā. Tas tiek publicēts jauniešu, iespēju un projektu grupās. Ja esi atradis projektu, kurš interesē, jāraksta īsa motivācijas vēstule, skaidrojot, kāpēc vēlies piedalīties projektā. Dažreiz konkurentu ir daudz, tāpēc notiek veiktas vairākas kārtas un varbūt nepaveiksies uzreiz tikt, bet mēģināts nav zaudēts! Es arī netiku ar pirmo reizi.

Ko tas nozīmē – būt līderim projektā?

Līderis = dalībnieks + lielāka atbildība un vairāk pienākumi. Līderim ir jāatbild par komandas dalībniekiem, jāseko līdzi, lai tie ierodas uz dienas uzdevumiem un lekcijām laikus, jāatgādina un jāpieskata, lai viss būtu paņemts līdzi.

Es to redzu kā tādu mammu vai tēti. Diena ir tāda pati, tikai vēl jāparūpējas par citiem, lai viss ritētu labi. Tāpēc par līderi kļūt ieteicams, ja ir pieredze projektos un apņemšanās uz papildu pienākumu veikšanu. Līderis bieži vien ir arī atbildīgs par dalībnieku nokļūšanu uz projektu un atpakaļ, dokumentiem un ceļa naudas atlīdzības pārskaitīšanu. Vairāk darba un pienākumu, bet noderīga pieredze un prasmes plānošanā arī nāk līdzi!

Ko tu ieteiktu jaunietim, kas vēlas piedalīties Erasmus braucienā?

Ja tu vēl domā par piedalīšanos, noteikti dari to! Vienreizēja pieredze!

Kad esi projektā, centies pēc iespējas vairāk komunicēt ar citiem, smelties un dalīties ar zināšanām. Veido un saglabā kontaktus. Ja projekts ir ārpus Latvijas, iepazīsties ar tās valsts kultūras pamatprincipiem un iemācies dažas frāzes, kuras varēsi izmantot, runājot ar citiem. Projekts ir lieliska vieta, kur iemācīties ne tikai par tēmu, bet citu dalībvalstu kultūrām un valodām! Es vienā nedēļā, komunicējot ar spāņiem, iemācijos vairāk nekā trīs mēnešos skolā!

Kaspars ar spāņu draugu Pablo

Esi kā sūklis – uzsūc informāciju, kuru, esot atpakaļ ikdienas rutinā, varēsi pārstrādāt un izmantot savas un citu dzīves uzlabošanā!

FOTO: GETTYIMAGES, Personīgais arhīvs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tev varētu patikt