Zobu kopšanas vēsture

Kad cilvēki sāka apmeklēt zobārstu? No kā bija gatavota pirmā zobu pasta? Lasi un uzzini!

Zobārstniecība ir viens no senākajiem medicīnas virzieniem. Lai gan precīzs laiks, kad notika pirmā stomatoloģiskā procedūra, nav zināms, Indas ielejas civilizācijas nometnē ir atrasti darbarīki, kas liecina par to, ka jau 7000 gadus pirms mūsu ēras cilvēki ir nodarbojušies ar zobu labošanu.

Iepazīsties ar 9 interesantiem faktiem par zobu kopšanu!

1. Pirmā zobu slimība tikai definēta aptuveni 5000 gadu pirms mūsu ēras. Šumeri uzskatīja, ka zobu kariesu izraisa zobu tārpi. Šī teorija pastāvēja ļoti ilgi, un pat 14. gs. kāds franču ķirurgs to popularizēja.

2. Par pirmo zināmo zobārstu tiek uzskatīts Hesijs Ra, Senās Ēģiptes amatpersona aptuveni 2600 g. p. m. ē.

3. Lai gan tā pastāvēja arī senāk, modernā zobārstniecība dzima laika posmā no 1650. līdz 1800. gadam.

4. Jau 5000 gadu pirms mūsu ēras Ēģiptē tika izmantota pirmā zobu pasta. Tas bija pumeka, olu čaumalu, sveķu un buļļa iekšējo orgānu pelnu sajaukums. Maz ticams, ka kāds tādu vēlētos izmatot mūsdienās.

5. Šodien pazīstamo zobu suku izgudroja Ķīnā 1498. gadā. Tā bija gatavota no kuiļu sariem un bambusa kociņa vai kaula roktura. 1938. gadā pirmo reizi izmantoja neilona zobu birstes sariņus, bet arī 3000 g. p. m. ē. senās civilizācijas izmantoja kaut ko līdzīgu zobu birstei – zobu kociņu. Tā galus sakošļāja un smalkās šķiedriņas izmantoja, lai tīrītu zobus.

6. Zobu diegs tika izgudrots 1815. gadā, kad amerikāņu zobārsts Levi Spirs Parmlijs iepazīstināja zīda pavedienu, kas noklāts ar vasku.

7. 1866. gadā Lūcija Beimane Hobbsa kļuva par licencētu zobārsti. Viņa ir pirmā sieviete, kura nodarbojās ar šo profesiju. 20. gs. sākumā Lūcijas darbošanās iedvesmoja vairāk nekā 1000 citu sieviešu, kuras ieguva zobārstniecības izglītību.

8. 1896. gadā, tikai vienu gadu pēc rentgena staru atklāšanas, amerikāņu zobārsts Čārlzs Edmunds Kells pasauli iepazīstināja ar zobu rentgena tehnoloģiju. Šis atklājums padarīja diagnostiku daudz precīzāku.

9. Zobārsti gumijas cimdus sāka izmantot 1890. gadā, jo tikai 19. gs. beigās pasaulē veidojās izpratne par sterilitātes nozīmi medicīnā.

Simtiem cilvēku ir visu savu dzīvi veltījuši zinātnei un medicīnai. Lai gan mūsdienās zobu higiēna ir pašsaprotama, cilvēce ir gājusi garu ceļu, lai pie tās nonāktu.

FOTO: GETTYIMAGES

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tev varētu patikt