3 latviešu izgudrojumi, ar kuriem varam lepoties

Lasi un uzzini, kādi pasaulslaveni izgudrojumi ir radīti tepat Latvijā!

Minox – kamera, kuru nav iespējams aizmirst mājās

Valters Zeps, baltvācu izgudrotājs, ir vislabāk zināms kā vienas no pasaulē mazākās kameras autoriem. Tālajā 1925. gadā viņš bija viens no pirmajiem, kas saņēma Leica lēcu paraugus, kas tai brīdī bija atpazīstamas ar savu kameru nelielo izmēru. Taču viņš vēlējās izgatavot vēl kompaktāku kameru. Dzīvojot Igaunijā, Zeps izgudroja un radīja savas kameras prototipu, kuru drīz vien, īsi pirms Otrā pasaules kara, jau sāka ražot VEF fabrikā Rīgā, kur dažu gadu laikā tika izgatavotas aptuveni 170 00 kameras. Pēc Otrā pasaules kara tās atsāka ražot Vācijas pilsētā Veclārā, kur Zeps, kara dēļ spiests pārvākties, dibināja savu uzņēmumu un radīja jaunus Minox modeļus.

Latvijā ražotā Minox kamera laika posmā no 1937. līdz 1942. gadam.

Kamera pārsteidza ne tikai ar savu kompakto izmēru, bet arī ar ārkārtīgi augstvērtīgo kvalitāti un izturību. Rādītājpirksta izmērā, sākotnējās kameras bija izgatavotas no nerūsējošā tērauda, padarot to salīdzinoši smagu. Lai izmantotu šo mehānisko kameru, tā bija jāizbīda, kas atklāja nelielo lēcu. Pēc katras uzņemtās bildes, kamera bija jāaizver un jāatver, lai pabīdītu filmiņu.

Interesanti, ka kameras mazie parametri uzrunāja vairākas izlūkošanas aģentūras tādās valstīs kā Vācija, ASV un Lielbritānija, kas Minox padarīja par vienu no populārākajām kamerām spiegu vidū.

Saka, ka tās tika izmantotas Aukstajā karā abās pusēs. Tā ir parādījusies pat 1969. gada filmā “Viņas augstības slepenajā dienestā”, kur Džeimss Bonds izmanto Minox kameru spiegojot. Lai gan viņš kameru, šķiet, līdz galam nav pratis izmantot, jo tur to otrādi, ir interesanti redzēt latvieša izgudrojumu slavenas filmas kadrā.

Tagad šīs kameras ir ārkārtīgi populāras kolekcionāru vidū, it īpaši modelis, kas ražots Rīgā, kas ir ļoti reti sastopams. Minox fotoaparāts ir iekļauts Latvijas kultūras kanonā starp 99 Latvijas vērtībām.

Mikrotīkls

Kompānija Mikrotīkls jeb MikroTik dibināta 1996. gadā. Dibinātāji Arnis Riekstiņš un Džons Tallijs ir radījuši vienu no veiksmīgākajiem uzņēmumiem Latvijas vēsturē – 2018. gadā kompānijas apgrozījums ir bijis 258 miljoni eiro ar peļņu teju 80 miljoni.

Pats pirmais MikroTik “produkts” bija interneta pakalpojumu sniegšana, taču tagad kompānija ražo dažādus datortīklu pārvaldes rīkus, vairāk nekā 160 pieejamu produktu, galveno uzmanību vēršot uz bezvadu un vadu rūteriem.

Mikrotīkls savas iekārtas eksportē uz teju vai visām pasaules valstīm, turklāt uzņēmuma klientu sarakstā ietilpst tādas korporācijas kā NASA, Vodafone, Mitsubishi Motors, Motorola un citas.

Kompānijas līdzīpašnieks Arnis Riekstiņš studējis fiziku un sākotnēji strādājis par zinātnieku, taču vēlāk pārgāja uz datu komunikācijām, jo viņu vienmēr ir interesējusi datortehnika. Bieži vien kompānijām attīstoties un iemantojot popularitāti tirgū, lai samazinātu ražojumu pašizmaksu un pēc iespējas ekonomētu, produkciju sāk ražot citās valstīs ar lētāku darbaspēku, taču pagaidām MikroTik joprojām ir rūpnīca tepat Latvijā.

Lai gan kompānijas veiksmes stāsts vēl arvien ir nedaudz miglains, jo no saziņas ar medijiem dibinātāji mēdz izvairīties, MikroTik ir kārtējais pierādījums, ka ar zināšanām un inovatīviem izgudrojumiem ir iespējams sasniegt ļoti daudz pat globālā mērogā.

Mildronāts

Meldonijs jeb sabiedrībā plašāk zināmais medikaments ar nosaukumu Mildronāts, ir metaboliskas iedarbības līdzeklis sirds un asinsvadu sistēmas slimību ārstēšanai, taču medikamenta izgudrotājs Ivars Kalviņš tām min vairākas pozitīvas īpašības, ko izmantot dažādiem nolūkiem.

Tās palīdz sportistiem izvairīties no pārtrenēšanās, uzlabo atbildes reakcijas un pat var palīdzēt izvairīties no paģirām.

Darbības princips zālēm balstās uz meldoniju, organisma šūnā sastopamu vielu, kas pozitīvi ietekmē organisma enerģētisko vielmaiņu, samazinot skābekļa patēriņu šūnās, kā arī viegli aktivizē centrālo nervu sistēmu. Meldonijs visbiežāk tiek izrakstīts vecāka gadagājuma cilvēkiem, uzlabojot sirds darbības veselību.

Meldonijs piedzīvojis ne vienu vien skandālu sporta industrijā, kas nonāca pie tā, ka medikaments tika atzīts par dopingu 2016. gadā, tādēļ profesionālajiem sportistiem ir aizliegts to lietot. Domas ārstu un farmaceitu vidū dalās par to, vai meldoniju vajadzētu uzskatīt par aizliegto vielu sportistiem, jo klīnisko pētījumu tam, vai zāles iedarbojas uz sportista sirdi vai muskuļiem, trūkst.

Mildronāta molekulas modelis

AS Grindex ražotais Mildronāts ir viena no visvairāk eksportētajām precēm Latvijā.

FOTO: GETTYIMAGES, Vikipedia.org

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tev varētu patikt