Cik moderni var ģērbties kosmosā

Ko ikdienā izvēlās ģērbt astronauti, un vai viņi seko modei? Lasi un uzzini!

Cilvēki uz Zemes pārģērbjas bieži. Mums ir apģērbs naktsmieram. Brokastojot vai pavadot laisku rīta cēlienu mājās, nesteidzamies vilkt āra drēbes, bet uzmetam tikai halātu. Tad apģērbs darbam, skolai, brīvajam laikam, par apģērbiem dažādām izklaidēm nemaz nerunājot. Un tas viss ne jau vienā eksemplārā. Kur nu vēl apģērbs dažādiem laikapstākļiem, ejot ārpus mājas. Ja vēl tam pieskaitām apavus, tad jāsaka, ka parastam Zemes iedzīvotājam ievērojamu dzīves telpu aizņem apģērbs un apavi.

Tomēr ir viena vieta, kur cilvēki nesatraucas par T krekliem, kas tiek valkāti dienām ilgi, par apaviem un halātiem, kur nav svarīgi, vai tev mugurā ir trendīgs apģērbs un stilīgas kurpes. Un, izejot ārpus ēkas, visi velk gandrīz identisku apģērbu.

Tie, kuri ir noguruši no sabiedrības spriedzes, ka vienmēr jāizskatās labi un moderni, šī būtu ideāla vieta, kurp pārcelties. Jāņem gan vērā, ka nokļūt tur nav tik viegli. Lai varētu izbaudīt atslodzi no modes industrijas, ir jākļūst par astronautu.

Lasi, kā vari kļūt par astronautu – Kā kļūt par astronautu?💛

Galvenais drošība un ērtums

Tomēr nevar teikt, ka arī astronautu apģērbs laika gaitā nav mainījies. Šo pārmaiņu dzinulis lielākoties nav modes tendences, bet gan drošība un ērtums.

Astronautu apģērbs ir atkarīgs no vides, kurā atrodas cilvēks. Piedāvāju doties nelielā ceļojumā, lai saprastu, ko tad īsti valkā astronauti.

Vispirms, ja runājam par Starptautisko kosmisko staciju, jāatceras, ka standarta misijas garums ir 5–6 mēneši. Astronautu dalība šajās misijās tiek plānota jau vairākus gadus pirms paša lidojuma. Attiecīgi jau laikus tiek gatavots arī apģērbs, kuru astronauti vilks, atrodoties raķetē, gan tas, kuru izmantos ikdienā kosmiskajā stacijā.

Sāksim ar apģērbu, ko astronauti velk, lidojot uz kosmisko staciju un arī atgriežoties atpakaļ uz Zemes. Kopš 2011. gada šos pārvadājumus nodrošina tikai un vienīgi Krievijas Roskosmos aģentūra. Tas nozīmē, ka visi astronauti un kosmonauti, kas dodas uz kosmisko staciju, valkā Sokol skafandru.

Sokol ir viegls, baltas krāsas skafandrs, kas nodrošina valkātājam komfortablu temperatūru lidojuma laikā. Ja notiek atmosfēras spiediena pazemināšanās jeb no kapsulas sāk izplūst gaiss, Sokol nodrošina neatkarīgu skābekļa padevi. Tomēr šis apģērbs nav piemērots, lai ar to astronauts strādātu atklātā kosmosā.

Līdzīgu funkciju pildīja NASA astronautu vairākkārt izmantojamā kosmosa kuģa evakuācijas apģērbs jeb “ķirbītis”, kas, atšķirībā no Sokol bija spilgti oranžā krāsā. Krāsas izvēle nebija pamatota modes tendencēs, bet gan faktā, ka šādu spilgtu krāsu ir vieglāk pamanīt, ja astronautiem nāktos nosēsties ārkārtas situācijas gadījumā ne tajā vietā, kur viņus sagaida personāls.

Tieši tāpat kā Sokol arī šis apģērbs nodrošināja termoregulāciju un skābekļa padevi.

SpaceX mūsdienīgais skafandrs

Šogad no ASV teritorijas atkal vajadzētu startēt astronautiem. Šoreiz tie dosies kosmosā ar privātas kompānijas raķeti. SpaceX ir ne tikai uzbūvējis modernu kosmisko aparātu, ar kuru uz Starptautisko kosmisko staciju varēs doties vismaz četri astronauti, bet arī izveidojis jaunu un mūsdienīgu skafandru.

Kā izteicās kompānijas ģenerāldirektors Īlons Masks, ja mēs gatavojamies lidot ar 21. gadsimta kuģi, tad arī skafandram jābūt pietiekami modernam un izskatīgam. Tādam, kas iedvesmos jauno paaudzi, lai bērni un jaunieši izvēlētos savu nākotni saistīt ar inženierzinātnēm un kosmosa apguvi.

Protams, arī šis apģērbs nodrošinās tās pašas funkcijas, ko Sokol un “ķirbītis”. Tikai izskatās daudz stilīgāk!

Daudz brīvāks

Apģērbs pašā kosmiskajā stacijā ir daudz brīvāks. Varētu to nosaukt par dīvānā zvilnēšanas variantu – viegls un ērts. Tā kā kosmiskajā stacijā tiek nodrošināta patīkama temperatūra (20–23 °C), tad nekādi biezie džemperi nav nepieciešami. Ierindas apģērbs sastāv no garajām biksēm, T krekla un zeķēm. Protams, apakšveļa! Lai nodrošinātos gadījumiem, kad astronauts vēlas uzvilkt kaut ko siltāku, apģērba kolekcijā iekļauj arī kreklus ar garām piedurknēm, kādu siltāku jaku un biezākas zeķes. Komplektā ir arī šorti.

Līdzīgi kā mūsu skapjos astronautu garderobē ir vairāki apģērba gabali. Tā kā kosmiskajā stacijā nav veļas mašīnas, apģērbu, kad tas ir novalkāts, sapako un atkārtoti nevelk. Lielāko daļu no šī vienreiz lietojamā apģērba ievieto kādā no automatizētajiem kravas kuģiem, kas, atgriežoties atmosfērā, sadeg. Izklausās neefektīvi, bet šobrīd nav iespējams visu novalkāto apģērbu nogādāt atpakaļ uz Zemes, izmazgāt un izmantot atkārtoti.

Šo ikdienas apģērbu uz kosmisko staciju nogādā ar kādu no automatizētajiem kravas kuģiem. Tas stāv plauktā un gaida ierodamies savu valkātāju. Astronauts savā apģērbu skapītī var mierīgi iekļaut arī kādu mīļo apģērbu – T kreklu ar sporta komandas logotipiem, īpaši silto džemperi utt.

Velcro lipekļi

Atšķirībā no apģērba, kuru valkājam uz Zemes, astronautu ikdienas ietērps parasti ir aprīkots ar velcro lipekļiem. Nē, tas nav jauns trends, bet gan kārtējā darba specifika. Ar šādiem pašiem “lipekļiem” ir aprīkota daļa instrumentu. Uz Zemes mēs skrūvgriezi varam nolikt sev blakām un paņemt, kad tas atkal ir vajadzīgs, bet mikrogravitācijas apstākļos tas būs aizpeldējis prom un būs jāmeklē.

Tādēļ astronauti instrumentus “noliek” uz sava apģērba. Visbiežāk ar velcro joslām ir aprīkotas bikses. Tur var pat planšeti nolikt!

Bez jokiem un atbalsta nekur!

Ak jā, meitenes. Par nožēlu svārki un kleitas gan būs jāatstāj mājās, bet kas gan ir šāda sīka neērtība salīdzinājumā ar iespēju nofotografēties uz Zemes fona!

Tomēr arī kosmiskajā stacijā neiztiek bez stilošanas un jociņiem. Astronauti reizēm uzvelk īpašu apģērbu, lai piedalītos un popularizētu kādu labdarības akciju vai atzīmētu svētkus.

Piemēram, šajā attēlā redzami astronauti Džeks Fišers un Pegija Vitsone, kas uzvilkuši ASV karoga krāsas, lai atzīmētu Neatkarības dienu 2017. gada 4. jūlijā.

Savukārt Keita Rubinsa 2016. gadā uzvilka īpašu tērpu, kuru bija izkrāsojuši bērni, kuriem uzstādīta ļaundabīga audzēja diagnoze, lai tādējādi atbalstītu šos pacientus un motivētu cilvēkus ziedot vēža ārstēšanas programmām.

Un kur nu bez izjokošanas! Skots Kellijs, uzvilcis gorillas kostīmu, biedēja savus kolēģus. Astronauti arī ir tikai cilvēki.

Noskaties video!

Zeķes, zeķītes!

Ja runājam par apaviem, tad vienīgā vieta, kur kosmiskajā stacijā valkā apavus, ir sporta zāle. Pārējā laikā – zeķes, zeķītes. Un atkal tas nav tādēļ, ka tā būtu stilīgi, bet tādēļ, ka brīdī, kad rokas ir aizņemtas, veicot kādus darbus, vienīgais, ar ko astronauts var nofiksēties, ir kājas. Un ar zeķēm kājās to ir vieglāk izdarīt nekā tad, ja kājās būtu apavi. Toties sporta zālē pēdai būs patīkamāk un drošāk, ja tā būs ietērpta piemērotos un stingros apavos.

Skafandrs – mini kosmosa kuģis

Pēdējais apģērbs, ja tā to varētu nodēvēt, ir skafandrs, ar kuru astronauti dodas strādāt ārpus kosmiskā kuģa. To tikai nosacīti var dēvēt par apģērbu, jo īstenībā tas ir kā neliels kosmosa kuģis.

Ikdienas apģērbu var uzvilkt pats, un tas prasa vien dažas minūtes laika, bet skafandrs, kas paredzēts darbam atklātā kosmosā, ir veselas komandas darbs un aizņem vairākas stundas.

Skafandram ir autonoma elektroapgādes sistēma, gaisa un ūdens cirkulācijas sistēma, kā arī sakaru sistēma. Tas ir veidots no vairākiem slāņiem, kas nodrošina gan temperatūras kontroli, gan izolāciju no vakuuma, kā arī no slāņa, kas aizsargā no sadursmes ar mikrometeoroīdiem. Šis skafandrs ļauj uzturēties astronautam kosmosā aptuveni 8 stundas. Ja nu ļoti sagribas pačurāt? Atliek atgriezties bērnībā un izmantot pamperi, kas ir viena no skafandra sastāvdaļām.

Strādāt šādā “kosmosa kuģī” ir grūti un arī bīstami. Skafandra cimdi ir lieli un biezi. Pat visvienkāršākais skrūvgriezis ir speciāli jāpielāgo, lai astronauti to varētu izmantot, atrodoties atklātā kosmosā. Astronautam vienmēr ir jāpārliecinās, ka viņš ir pieāķējies pie kosmiskās stacijas.

Nākotne

Kas mūs gaida nākotnē? Ērtāki un mūsdienīgāki, visticamāk, arī vēl drošāki kļūs skafandri, kurus astronauti vilks lidojuma laikā. Kā attīstīsies skafandri, ar kuriem astronauti izies atklātā kosmosā vai pastaigāsies pa Mēness, Marsa vai kāda cita debesu ķermeņa virsmu? Tie noteikti joprojām būs kā nelieli, individuāli kosmosa kuģi, bet, cerams, tie kļūs ērtāki un drošāki. Astronauti noteikti priecāsies par ērtākiem cimdiem!

Lasi un iepazīsti kosmosu arī citos Tver.lv rakstos – Sudrabainie mākoņiLauvas zvaigznājs un Viena diena astronauta dzīvē! 💛

FOTO: GETTYIMAGES, NASA, Staticshare America

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tev varētu patikt