Instagram dzīves aizkulises

Kurš stāv aiz influenceru kamerām? Kādi apkaunojoši brīži piedzīvoti, veidojot saturu savam IG kontam? Aizkulišu mirkļus atklāj @cindywanderlust, @pipars.lv un @lauriszalans

Aizkulišu mirkļus atklāj @cindywanderlust, @pipars.lv un @lauriszalans

aizsākās tava IG karjera?

Sindija Bokāne @cindywanderlust

Konta veidošana aizsākās ar dalīšanos ar personīgo saturu, kad daudz ceļoju un bija iespēja publicēt skaistas bildes no piedzīvojumiem, kuros biju kopā ar savām draudzenēm. Atceros, ka tieši tas man sāka likt domāt par sava tēla veidošanu, bet jebkurā gadījumā darīju to tikai sava prieka pēc.

Pēdējo divu gadu laikā tā ir kļuvusi par karjeru, visspilgtāk tieši pēdējā pusotra, jo sāku saņemt daudzus sadarbības piedāvājumus satura mārketingam, kā arī izveidoju savu online biznesu ar Instagram.

Vienmēr esmu gribējusi savu uzņēmumu, tāpēc izvēle darboties Instagram man to palīdzēja īstenot. Aktīva satura veidošana un dzīves notikumu astpoguļošana platformā veicināja sekotāju skaita pieaugumu. Brīdis, kad sapratu, ka spēju ar to veidot patstāvīgus ienākumus, lika man pievērsties visam daudz nopietnāk un stratēģiskāk.

Lauris Zalāns @lauriszalans

Viss sākās ar to, ka man darba vajadzībām (strādāju Ghetto Games) vienam basīša projektam starp Rīgas skolām vajadzēja uztaisīt interesantu, smieklīgu, skatāmu un īsu video. Ar humoriņu.

Es uztaisīju divus video, kurus katru noskatījās 7000–8000 cilvēku.

Un tad es uztaisīju trešo video, kuru noskatījās vairāk nekā 300 000 feisbukā, instagramā, daudzi video pārpublicēja. Tā tas video aizgāja, es biju vieglā šokā. Tā kā cilvēkiem patika skatīties un man pašam patika video veidot, tad vienkārši turpināju to darīt. Tā tas sākās, un tā tas turpinās.

Interviju ar Lauri lasiPozitivitātes lādiņš Lauris Zalāns! 💛

Rojs Pipars @pipars.lv

Vispār es sevi pie instagrameriem nepieskaitu – es esmu blogeris. Bet tā nu tas ir mūsdienu sabiedrībā, ka blogerim, lai uzturētu interesi, nepieciešams parādīties arī citos sockontos – tur vieglāk uzrunāt cilvēkus, kam tu vari būt interesants.

Sākumā man bija zīmējumi – Pipariņa piedzīvojumi –, bet īpaši populārs Pipariņš nekļuva.

Toties, kad es sāku rādīt savu seju un filmēt savus “bezjēdzīgos” Youtube video, tā populalritāte manāmi pieauga. Jau pēc pusgada man bija vairāki tūkstoši sekotāju. Tā kā manis radītais saturs daudziem patika, tad es turpināju. Īpašs kaifs ir kaut ko darīt un redzēt, kā tas uzrunā citus.

Kā pārsvarā top tavas bildes un video?

Sindija Bokāne @cindywanderlust

Manas bildes top gan spontāni vietās, kur tajā brīdī atrodos, gan arī konkrēti, kad plānoju mazas fotosesijas, kurām arī attiecīgi sagatavojos, jo ļoti piedomāju pie sava konta izkārtojuma, kopējās vizuālās identitātes.

Tas ietver krāsas izvēli bildēs, stilu, emociju atspoguļošanu, kā arī reizēm pat atbilstošu apģērbu, kas saskan ar profilu.

Video savukārt var tikt filmēti no mājām, uz ielas, kā arī biežāk pasākumos – man nav svarīgi, vai esmu viena vai ar kādu kopā, vienmēr cenšos atrast interesantu stāstu, ko pafilmēt un pastāstīt, parādot to citiem. Tās atkal var būt gan nejaušas, gan iepriekš zināmas idejas. Galvenais, lai ir dinamiski, jautri un raiti sekotājiem.

Lauris Zalāns @lauriszalans:

Parasti no sākuma ir ideja, bet pēc tam – tās īstenošana. Es izdomāju vietu, ideju – ko gribu parādīt un kāpēc.

Rojs Pipars @pipars.lv:

Dažādi. Ir video, kuru idejas es nēsāju mēnešiem, piemēram, video manā Youtube kanālā, kur es garšoju kosmonautu pārtiku. Atradu ebay.com pārtiku, pasūtīju un gaidīju kamēr atnāks, – pagāja vesels mēnesis. Tad es izdomāju sižetu, nopirku dūmu sveces, noīrēju kosmonautu tērpu, meklēju vietu, kur to visu uzfilmēt. Un tad vēl montāža – man pašam ļoti patika un ļoti daudz darba ieguldīts, bet šis video neaizgāja. Toties uz šī video piemēra es sapratu savas kļūdas.

Noskaties video, kā Rojs garšo kosmonauta pārtiku!

Bet video, kas paņēma visu Latviju, – pranks, kur es mēģināju sarunāt bezmaksas picu vai iemainīt pret kendamu, – tapa burtiski pusstundas laikā. Bija ideja, sazvanījos, samontēju un izliku. Naudas ieguldījumu nebija, bet rezultātā man sanāca sadarbība ar LULU, KEKE kendamu, sadraudzējos ar Elmāru Tanni, Ingusu un Prusaku.

Ar bildēm un video IG ir tāpat – šad tad ir ideja, un tad es speciāli pozēju, bet šad tad viss top nejauši. Vienīgais, ko esmu sapratis, – svarīgi ir piedomāt pie tā, ko tu liec publiskai apskatei. Tam visam jābūt gaumīgam un skaistam.

Vai bieži sauc palīgā kādu no ģimenes, lai pafilmē vai nofotografē tevi?

Sindija Bokāne @cindywanderlust:

Gadās situācijas, kad palūdzu sevi nofotogrāfēt kādam ģimenes loceklim. Tas ir pavisam normāili, jo video saturā varu sevi pati nofilmēt, taču kvalitatīvam materiālam bieži vien ir nepieciešama vide, kur neder mājas vai vienkāršs pašportrets, jo vēlos panākt bildē kustību, dzīvīgumu un sasaisti ar realitāti.

Neizmantoju pārnēsājamus statīvus, tāpēc ļoti bieži un gandrīz vienmēr palūdzu kādu to izdarīt, taču esmu labi izskolojusi savējos, lai viņi zinātu, kas tieši ir jādara, un tas nepaņem daudz laika.

Lauris Zalāns @lauriszalans:

Jā, ja runājam par īsajiem Instagram video vai bildēm, tad 90 % gadījumu tas tā arī notiek – ģimene, draugi, tuvie cilvēki man palīdz to izdarīt. Bet lielāka formāta darbiem esam lielāka komanda un katram ir savs uzdevums.

Rojs Pipars @pipars.lv:

Bildes pamatā man taisa mamma – viņa ir ēdienu stiliste/fotogrāfe, un es viņai uzticu šo darbiņu. Uzskatu, ka labāk to darīt profesionāli un skaisti, nekā likt pustumšus pašiņus. Arī filmējot ir svarīgi iekadrēt, nospiest pogu, un bieži saucu vecākus, lai apskatās no malas un nospiež podziņu. Man ir viena problēma – esmu diezgan gara auguma un neapzināti cenšos “samazināties”, lai ielīstu kadrā. Nu tad vecāki ir tie, kas atgādina man par taisnu muguru.

Kādu tehniku esi izvēlējies un kāpēc? Ar ko tiek uzņemts IG saturs?

Sindija Bokāne @cindywanderlust:

Pamatā fotogrāfēju un filmēju tikai ar telefonu. Jau gadiem izmantoju iPhone, kas ir visveiksmīgākais telefons satura veidošanai, tas arī ir optimizēts Instagram aplikācijai, un esmu veltījusi daudz laika, lai iemācītos to darīt kvalitatīvi.

Pašlaik lietoju iPhone 11, esmu ļoti apmierināta. Otrs svarīgs aspekts ir pareizas gaismas izmantošana, tāpēc, fotogrāfējot vai filmējot mājās, izmantoju spilgtu LED gaismu, kas man palīdz arī tiešraidēm un IGTV.

Lauris Zalāns @lauriszalans:

To daru ar savu telefonu. Bet, ja paredzēts uzņemt kaut ko profesionālāku, tad jau tiek izmantotas kameras, mikrofoni, gaismas. Citādi pamatā viss tiek uzņemts ar telefonu.

Rojs Pipars @pipars.lv:

Bildes top gan ar profesionālu tehniku, gan ar parastu telefonu. Mammai ir profesionāls Canon – ar to tapa mani pirmie video un vēl aizvien top daudzas bildes. Man ļoti patīk gan video, gan bilžu kvalitāte, bet ir viens mīnuss – tas ir smags (grūti ilgi turēt rokās) un video filmēšanai nav autofokusa.

Pagājušogad nopirku Sony A6400 – ar to prakstiski visi šobrīd filmē video. Man patīk video, bet ne visai apmierina bilžu kvalitāte. Un atkal ir viens mīnuss un pluss vienlaikus – tas ir maziņš un viegls, līdz ar to to viegli turēt rokās, bet vējā, ja es filmēju pats sevi, vajadzīgs pamatīgs statīvs.

Taču blogošanai labs aparāts. Vēl bieži filmēju un bildēju ar telefonu – Ziemassvētku vecītis uzdāvināja ne pārāk dārgu Samsung, ar ko var filmēt pat zem ūdens. Ar to es šobrīd mācos ne tikai filmēt, bet arī montēt video.

Katrai tehnikai ir savi plusi un mīnusi, un ir svarīgi saprast, kā pareizi izmantot plusus.

Cik daudz laika vidēji velti, veidojot saturu IG kontam? 

Sindija Bokāne @cindywanderlust:

Grūti pateikt vidējo laiku, jo saturs top “no bildes līdz tekstam”. Dažkārt attēla uzņemšana, kas mani apmierina, var aizņemt 20 minūtes, citreiz jau esmu priecīga par pirmajiem kadriem, kas patērēja viena divas minūtes.

Bildes saturā noteikti top rūpīgāk nekā video. Bildes sākotnēji safotogrāfēju, tad atlasu un apstrādāju, tad salīdzinu izkārtojumu un tikai tad pēdējā posmā domāju tekstu.

Kopumā tas var aizņemt pat 40 minūtes, taču, lai mazinātu šo laika patēriņu, izmantoju plānošanas aplikāciju, kurā izkārtoju bildes pat trīs nedēļām uz priekšu.

Līdz ar to bieži sataisu bildes krietnam laikam uz priekšu, un tad atliek tikai visu sistemātiski salikt. Video top ļoti ātri. Storijus, kurus publicēju, uzfilmēju un uzreiz arī palaižu, reti pārfilmēju.

Lauris Zalāns @lauriszalans:

Pa galvu nemitīgi šaudās idejas. Citreiz pat neapzināti galvā notiek ideju ģenerēšana. Tāpēc var teikt, ka visvairāk laika aiziet tieši šajā posmā.

Protams, daudz laika aizņem arī video filmēšana, vismazāk montēšana. Saliekot visas šīs lietas kopā, var teikt, ka kādas 3–5 stundas, atkarībā no tā, cik apjomīgs video. Ar bildēm viss, protams, ātrāk un vienkāršāk.

Rojs Pipars @pipars.lv:

Daudz! Ļoti daudz! Es reāli piedomāju pie tā, kā tas viss izskatās, vairākas reizes pārrakstu tekstu, jo nav nekas muļķīgāks, kā izlikt recepti un tev pajautā – kur piens pazuda? Tad saproti, ka nejauši esi izlaidis šo sastāvdaļu. Neviens nelasīs garus un pārgudrus teikumus – visam jābūt īsam un skaidri saprotamam.

Varbūt vari atcerēties kādu smieklīgu gadījumu, kas bijis, mēģinot uzņemt kādu foto vai video? Kad kaut kas nav izdevies kā nākas, bijis jāpārfilmē neskaitāmas reizes vai tamlīdzīgi?

Sindija Bokāne @cindywanderlust:

Reiz bija atgadījums, kad bija nepieciešams sagatavot Ziemassvētku kampaņas fotogrāfijas lielveikalam. Ierasti devos uz šo tirdzniecības centru un līdzi paaicināju savu draudzeni, kura iejutās fotogrāfes lomā.

Sanāca tā, ka sākām veidot bildes un man bija jāieguļas gultā veikalā, kur pārdeva preces mājai, lai uztaisītu interesantu kadru. Bet beigās tas viss no malas izskatījās smieklīgi – daudzi cilvēki gāja garām un nesaprata, ko es daru un kāpēc esmu iegūlusies gultā un kaut ko ākstos.

Beigās no šīm bildēm nekas labs nesanāca, jo visu laiku tika novērsta mana uzmanība un es pati sapratu, ka bildes tomēr nebūs tik labas, kā man sākumā likās. Vajadzēja domāt jaunas idejas, un tā mēs kopumā pavadījām veikalā trīs stundas un knapi tikām galā līdz veikala slēgšanai, paliekot vienas no pēdējām apmeklētājām.

Lauris Zalāns @lauriszalans:

Jāpārfilmē ir bieži. Kaut kas nesanāk, gribas labāk, nāk klāt jaunas idejas, piefilmējumi, personāži… Un arī smieklīgo atgadījumu ir tik daudz! Bieži vien jau nevar uzfilmēt tikai tāpēc, ka saprotu – materiāls, ko taisu, ir tik pastulbs un rēcīgs, ka sāku smieties jau filmēšanas laikā.

Viens no spilgtākajiem gadījumiem, kas palicis atmiņā, ir brauciens ar Latvijas futbola izlasi uz Andoru. Tas bija novembris, un es par godu Latvijas neatkarībai katru gadu 18. novembrī biju apņēmies nopeldēties. Lai gan tajā reizē nebiju Latvijā, čelendžs bija jāizpilda. Tā nu braucām cauri Spānijai un apstājāmies kaut kādā pilnīgi random nezināmā vietā, lai nopeldētos. Starp kalniem, kur pilns ar sakaltušām nezālēm – ne ta dīķis, ne milzīga peļķe. Nu nevar saprast. Bet mums viss ātri jāuzfilmē, jo šoferis gaida.

Man auksti, tikai peldšortos skrienu peldēt, pa ceļam kājās saduras kaut kādi spāņu dadži. Tad skrienu ātri atpakaļ uz autobusu, pats slapjš, kājas sadurstītas – pēdas pilnas ar mazām adatiņām, kuras nevar izvilkt. Pēc tam autobusā ilgi mēģināju tās izvilkt… Nu tas bija traks piedzīvojums.

Rojs Pipars @pipars.lv:

Satura veidošana var būt bīstama, un tā var pat policijā nokļūt. Nupat maija brīvdienās nolēmu uztaisīt bildi, kur es situ pa bumbu un tā lido iekšā kadrā. Mamma gulēja zemē, es mēģināju dažādas pozas, bumbas, spēru, cilāju kājas, vicināju rokas un mēģināju neuzkrist mammai virsū.

Tētis sēdēja mašīnā un pēc tam mums stāsta:

Garām gāja pārītis ar bērnu ratiņiem, ieraudzīja mūs un savā starpā apspried: “Ko viņi tur dara? Kāpēc viņa vārtās? Viņa taču ir piedzērusies! Un viņš? Viņš viņai sper? Nē, it kā ņirgājas pa viņu. Nē, laikam tomēr spārda. Varbūt vajag policiju izsaukt?” Un tad vēl omīte gāja ar sunīti – tam arī nepatika, kā es vicinos ar rokām un kājām, sāka rūkt uz mani, spalva gaisā.

Vienreiz bijām pludmalē, ļoti ilgi meklējām vietu, kārtojām visu, lai smuks kadrs sanāk. Un tieši tajā brīdī, kad viss jau gatavs, tūliņ taisīsim bildi, tajā vietā, tieši pretī mums, kur pēc idejas bija jābūt jūrai un smukam atspulgam, pārītis nolēma iekārtoties un sāka klāt lupatas.

Uz visām pusēm viss ir brīvs, cilvēku nav, bet viņiem iepatikās tieši šī vieta. It kā jau nekas, bet traukos veidojas atspulgi, kurus ir grūti noņemt. Un pārkārtot visu kompozīciju uz citu pusi arī prasa laiku. Palūdzām pārīti paiet pāris metrus pa labi vai pa kreisi. Nezinu, ko viņi domāja, bet noteikti neko labu.

FOTO: GETTYIMAGES, Personīgais arhīvs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tev varētu patikt