Pasargā acis no zilās gaismas

Tava ikdiena ir intensīvs darbs ar datoru vai telefonu? Ko tas nodara tavām acīm? Lasi un uzzini!

Tehnoloģijas uzlabo mūsu dzīvi, un tās ir lielisks rīks, kas atvieglo daudzas mūsu darbības. Tās strādā mūsu labā, un teju neviens nevar iztēloties savu ikdienas darbu bez datora vai telefona, reizēm pat abiem. Taču kādu gan iespaidu šie zili mirgojošie ekrāni atstāj uz mūsu acu veselību ilgtermiņā? Turklāt aizspriedumiem par brillēm mūsdienu pasaulē sen vairs nav vietas!

Tagad brilles ne tikai veic savu funkciju, bet arī izskatās pietiekami stilīgi, lai ar jaunām bildēm varētu padalīties sociālajos tīklos. Jauni komentāri un sekotāji Instagram garantēti.

Kas ir zilā gaisma?

Pavisam īsi – tā ir daļa no redzamās gaismas spektra, ko izstaro arī digitālās ierīces un LED lampas. Šo digitālo ierīču mākslīgais starojums, esot pārmērīgā daudzumā, veicina acs nogurumu un redzes diskomfortu, radot galvassāpes, acs apsārtumu, graušanu, redzes miglošanos vai pat acs sausināšanos. Ja ir novērota kāda no šīm pazīmēm, ieteicams konsultēties ar optometristu. Šādi speciālisti pie mums ir pieejami arī optikas veikalos, kuri bieži vien piedāvā acu veselības konsultāciju un redzes pārbaudi veikalos uz vietas.

Smart Vision Latvia optometriste Baiba Griķe stāsta:

Digitālo ierīču izstarotais zilās gaismas starojums būtiski ietekmē redzi, procesus smadzenēs, psiholoģisko stāvokli un miega kvalitāti. Zilā gaisma izpaužas kā īsi gaismas stari, kam ir vairāk enerģijas nekā garajiem gaismas stariem, tāpēc tie, kas pārlieku ilgi ar šo zilo gaismu sastopas, var izjust acu nogurumu un redzes diskomfortu.

Taču par zilās gaismas ietekmi uz acu veselību ieteicams domāt jau laikus – negaidi, kad radīsies problēmas, pavadot daudzās stundas pie zilajiem ekrāniem. Aprunājies ar savu  redzes speciālistu un noskaidro, ko tu vari darīt lietas labā! Viņš ieteiks tev piemērotākos risinājumus!

Vingrini acis!

Stiprināt acu veselību vari sākt jau mājās paša spēkiem – tam nevajag medicīnas grādu.

Viena no klasiskākajām metodēm paredz ik pēc 20 minūtēm pie ekrāniem acis atpūtināt vismaz 10-20 sekundes, paskatoties tālumā un kārtīgi mirkšķinot. Tā acis tiks arī mitrinātas. Tieši to bieži aizmirstam izdarīt, intensīvi lūkojoties ekrānos ilgāku laiku.

Kā arī pēc 2 stundu intensīva darba pie datora, nepieciešama 10 minūšu pauze, kuras laikā vēlams attiet no datora un izvingrināt visu ķermeni, tai skaitā acis. viena no metodēm – vispirms paskaties uz kādu objektu tuvumā, tad tālumā. Atkārto vairākas reizes!

Brilles zilajai gaismai

Aizsardzībai pret zilās gaismas radīto nogurumu palīdz speciāli filtri, kas var tikt iestrādāti (ja pircējs to pasūta) optisko briļļu lēcās. Tie gādā, lai neuzkrātos tik liels acu nogurums un diskomforts, sēžot pie datora, planšetes vai telefona ekrāna. Taču arī tiem cilvēkiem, kuriem nav redzes problēmu, ir pieejamas brilles, kas paredzētas tieši šim mērķim – aizsardzībai pret zilo gaismu. Tām nav nepieciešamas optiskas lēcas, jo brilles veic tikai starojuma aizsardzību.

Smart Vision Latvia optometriste Baiba Griķe stāsta:

Daudzas ar redzi saistītās problēmas var tikt veiksmīgi risinātas ar piemērotām brillēm, taču jāņem vērā, ka liela nozīme ir ne tikai piemērotai korekcijai, bet arī lēcu pārklājumam, kas būtiski ietekmē redzes komfortu.

Tas nozīmē, ka tev nav jādodas pie ārsta, lai tās saņemtu (taču mēs tomēr iesakām ar ārstu konsultēties!). Tās arī izmaksu ziņā ir izdevīgākas un pieejamākas.

Sindija dalās pieredzē:

Pirms kāda laika 2019. gada maijā biju izvēlējusies jaunas optiskās brilles kādā no veikaliem, jo sapratu, ka esmu ar nelielām redzes problēmām. Autovadītāja apliecības iegūšanai un eksāmena gatavošanās posmam iegādājos brilles, jo pēc pārbaudes manām abām acīm konstatēja nepieciešamo briļļu stiprumu -1,75 un -1,50. Tobrīd nolēmu, ka brilles ir nepieciešamas, un sāku tās izmantot, braucot ar auto un strādājot pie datora. Šīs brilles bija bez īpaša filtra aizsardzībai pret zilo gaismu.

Pēc kāda laika sāku pamanīt, ka kļūst arvien grūtāk skatīties tālumā, ievēroju, ka neatpazīstu cilvēkus uz ielām un pat vienkāršās ikdienas komunikācijas situācijās man sāka parādīties izteiktāks diskomforts. Es noguru, pat sarunājoties ar cilvēku, jo redze nebija skaidra, nācās papildu piepūlēties, lai uzturētu acu kontaktu ar otru cilvēku. Sākumā tas viss šķita pat mazliet smieklīgi, bet laika gaitā situācija pasliktinājās. Nolēmu, ka “vecās” brilles ir jānoliek malā, un devos vēlreiz pārbaudīt redzi, kas beigu beigās mani nepatīkami pārsteidza.

Redzes veselība nepilna gada laikā bija pasliktinājusies jau līdz -2,75 un -2,50 atzīmei. Sapratu, ka esmu ilgu laiku pavadījusi ne tikai digitālajās ierīcēs, bet arī savā ikdienā neapdomīgi nepadomāju par acu aizsardzību. Pieļāvu šīs redzes straujo pasliktināšanos, kas lika attiecīgi meklēt un interesēties par tālākajiem risinājumiem.

Pēc šī notikuma, konsultējoties ar optometristu, noskaidroju, ka intensīvam darbam ar datoru un telefonu būtu vērts izvēlēties optiskās brilles ar papildus zilā starojuma aizsardzību. Un arī vēl tagad ikdienā aizsargāju acis un izmantoju brilles, kas man ne tikai dod nepieciešamās rūpes par acu veselību, bet arī vizuāli paspilgtina manu tēlu un piestāv gan darbā, gan atpūtā, gan saviesīgos pasākumos.

Tagad acis nogurst daudz mazāk un līdz ar to parādās papildu darba spars un enerģija, ko ieguldīt, neuztraucoties tik daudz vairs par redzes veselību.

Pat neizejot no mājām!

Kā izvēlēties sev nepieciešamās brilles? Kuras piestāvēs vislabāk? Tagad ir pieejami dažādi pakalpojumi optikas veikaliem, kas piedāvā brilles izsūtīt uz mājām piemērīšanai ar iespēju brilles ērti atdot atpakaļ.

Tāpat ir radīta jauna tehnoloģija, kas ļauj brilles sev piemērīt digitālā veidā – ar argumentētās jeb paplašinātās realitātes palīdzību. Tā vari nolemt par pirkumu, pat neizejot no mājām.

Kas trendīgs?

Pašlaik tik aktuālas vairs nav melno, uzkrītoši biezo rāmju brilles. Nu tās apsteidz ļoti smalku zeltītu vai sudrabotu rāmju brilles. Atliek vien iejusties jaunajā tēlā, un ar laiku pie brillēm pieradīs teju ikviens. Tas būs gan veselībai noderīgi, gan atsvaidzinoša odziņa personīgajā stilā.

FOTO: GETTYIMAGES, Personīgais arhīvs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tev varētu patikt