Vasaras raibumi

Kas ir vasaras raibumi? Kāpēc dažiem to ir daudz, bet citiem nav neviena? Kā pašam uz īsu laiku radīt vasaras raibumus?

Vasaras raibumi ir sīki, dzeltenbrūnīgi plankumiņi, kas līdz ar pavasara sauli rodas uz sejas un citām atsegtām ķermeņa daļām. Tie ir ādas reģioni, kuros šūnas satur palielinātu melanīna daudzumu.

Melanīns ir proteīns, kas veidojas speciālās ādas šūnās – melanocītos – un piešķir brūngano nokrāsu acīm, matiem un ādai.

Melanīna daudzums palielinās, kad āda saskaras ar saules stariem, tāpēc āda kļūst brūnāka. Tā ir ķermeņa aizsargreakcija pret kaitīgo UV starojumu.

Kosmētiķe Ilze Actiņa stāsta:

“Vasaras raibumi ir ādas normāla, absolūti dabiska un laba reakcija uz sauli. Parasti vairāk novērojama uz cilvēkiem ar izteiktu pirmā tipa ādu (gaiša āda, bieži ar vasaras raibumiem, blondi vai rudi mati un zilas vai zaļas acis), retāk otrā (gaiša āda, blondi, tumši blondi vai brūni mati, zilas vai zaļas acis). Ir saule, ir pigments – nav saules, nav pigmenta.”

Vasaras rabumi ir iedzimta pigmentācijas īpatnība. Cilvēkiem, kuriem nav vasaras raibumu, melanīns ādā veidojas vienmērīgi, bet cilvēkiem ar vasaras raibumiem uz ādas veidojas nelieli pleķīši, kur melanīna ir vairāk.

Tieši kāpēc dažiem tā notiek, bet citiem ne, nav skaidri zināms. Tā pagaidām ir nenoskaidrota dabas mīkla, bet pētnieku vadošā teorija balstās uz kāda konkrēta gēna ietekmi šajā procesā.

Kosmētiķe Ilze Actiņa skaidro:

“Par pigmentiem mēs vienmēr sakām tā – lai tos iegūtu, mums vajag 5 minūtes, bet, lai tiktu no tiem vaļā, mums vajag 5 gadus. Tas ir tādos nopietnos gadījumos, bet pamatdoma paliek tāda pati – tos iegūt varam ļoti ātri, bet atbrīvoties jau ir nedaudz sarežģītāk.”

Ja esi neapmierināts ar saviem vasaras raibumiem, lūk, daži kosmetoloģes ieteikumi:

“Nevajadzētu mēģināt izmantot balinošos līdzekļus, lai atbrīvotos no vasaras raibumiem, jo tie ļoti novājina un bojā ādu.”

“Saules pretiedeguma krēms noteikti palīdzēs izvairīties no vasarraibumu rašanās. Dermatoloģijā mēs sakām – “aizsargāties pret sauli mēs sākam nevis tad, kad Saule jau ir, bet tad, kad tā tūlīt būs”.”

“Tie cilvēki, kas grib izvairīties no vasaras raibumiem, aizsargkrēmu sāk izmantot jau marta sākumā. Parasti, ja pirmo pavasara sauli pārdzīvo mierīgi un ar ādas kopšanas līdzekļiem, tad āda jau ir adaptējusies un tā vairs tādā aktīvā formā nereaģēs.”

Ja nekad neesi pamanījis mazās saules bučiņas uz ādas, bet ļoti vēlies, nebēdā! Pastāv iespēja, ka vasaras raibumi parādīsies vēlāk dzīves laikā, bet, kamēr tas nav noticis, vari izmēģināt vasaras raibumus radīt pats!

Vari mēģināt izmantot nomazgājamos tetovējumus vai brūnu uzacu zīmuli, lai uzzīmētu nelielus brūnus punktiņus uz sejas, bet mazliet noturīgākam rezultātam vari izmantot brūno hennu.

Jūtūbere Barbara Dzērve dalās savā pieredzē un ieteikumos!

Kā nonāci līdz lēmumam izmēģināt uzzīmēt hennas vasaras raibumus?

“Atbilde ir diezgan vienkārša – tas bija trendīgi, un dažādi mediji, kā YouTube un Instagram to informāciju man baroja. Pārsvarā redzēju labus rezultātus – izskatījās jauki un piemīlīgi, tāpēc nodomāju – kāpēc gan pašai joka pēc nepamēģināt?”

Pirmie mēģinājumi un dažādas metodes, ko Barbara izmēģināja:

“Sākumā tos centos zīmēt ar otiņu vai birdināju uzacu pūderi uz vaigiem, vai ar brūnu uzacu zīmuli centos tos iezīmēt, bet rezultāts nebija tāds, kādu gaidīju. Līdz kādu dienu iestaigāju bodītē, kur pēku vīrakus, un pamanīju, ka ir iespējams nopirkt brūnu dabīgo hennu. Lieki nedomājot, to paķēru.”

Kā noritēja pirmais mēģinājums ar hennas vasaras raibumu zīmēšanu?

“Atnākot mājās, hennu no sākuma izmēģināju uz rokas (novērošana jāveic ~24 stundas), lai pārliecinātos, ka man nav alerģijas, un tā darbojas pareizi, jo YouTube redzēju, ka mēdz būt arī alerģijas vai cilvēkiem iesmērēta sintētiska henna, kas pēc notīrīšanas nebija blāva, bet gan piķa melna. Tā hennai nebūtu jādarbojas!”

“Pēc testa pleķīša uz rokas pārliecinājos, ka tā darbojas, un viss ir droši.”

Daži jūtūberes ieteikumi, lai iegūtu labākus rezultātus:  

Pirmkārt, ir jāizmanto laba, dabīga henna, nevis lētākā, ko internetā vari atrast, jo tās parasti ir sintētiskas un var radīt melnus vai koši sarkanus, nevis gaiši brūnus plankumiņus.

Otrkārt, pirms uzklāšanas ieteicams nomazgāt seju un neuzklāt krēmu, jo krēms samazinās hennas iedarbību.

Treškārt, nogriez hennas tūbiņai mazu galiņu un uz vatītes to mazliet izspied, lai pārliecinātos, ka tā tek vienmērīgi.

Kā arī iesaku, lai tie izskatītos pēc iespējas dabīgāk, atceries, ka vasaras raibumiem ir dažādas formas un lielumi!

Kad esi pabeidzis uzklāt punktiņus, ļauj tiem uz sejas palikt apmēram 2 stundas vai arī pārnakšņo ar tiem. Pēc tam tos nokasi no sejas.

Tos nedrīkst nomazgāt no sejas, jo pēc hennas uzklāšanas ādai nevajadzētu saskarties ar ūdeni 24 stundas, lai iedarbība būtu labāka.

“Sākotnēji raibumi būs knapi pamanāmi, bet tie diennakts laikā kļūs tumšāki. Galvenais ir nebaidīties kaut ko sabojāt, jo henna uz sejas neturās tik ilgi kā uz rokas vai kājas. Pēc 2–3 dienām raibumiņi jau būs pazuduši, jo seju biežāk mazgājam, un tai ir taukaināka un mīkstāka āda.”

“Es iemīlēju raibumus uz vaigiem tik ļoti, ka staigāju ar tiem dažus mēnešus pēc kārtas. Hennas raibumi izskatās dabīgāk un turās ilgāk nekā uzacu zīmulis, līdz ar to ir vieglāk piemānīt aci.”

Izmēģini un varbūt arī tu iemīlēsi hennas vasaras raibumus!

FOTO: GETTYIMAGES, Personīgais arhīvs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tev varētu patikt