Vīrieši ar gariem matiem

Vai zēns ar gariem matiem ir sievišķīgs? Kāpēc vīrieši izvēlas šādu frizūru? Lasi un uzzini par matu reliģisko, vēsturisko nozīmi, stereotipiem un vēl!

Brīvības simbols

Vairākās senās kultūrās gari mati vīriešiem ir bijis spēka un brīvības simbols. Vikingi uzskatīja, ka gari mati ir spēka un auglības avots. Skandināvu mitoloģijas dievs Tors, kurš tiek asociēts ar pērkonu, zibeni, vētrām, spēku, cilvēces aizsardzību, kā arī svētību un auglību, tika attēlots ar gariem matiem.

Arī senie grieķu karotāji Homēra “Iliādā” tika attēloti ar gariem matiem kā brīvības simbolu. Senajā Grieķijā vergi bija tie, kam bija īsi mati.

Amerikas pamatiedzīvotāji, bieži dēvēti par indiāņiem, matus saistīja ar ciešāku saikni ar māti zemi, kuras mati ir garā zāle. Daudzi indiāņi uzskata, ka mati ir fiziska manifestācija gara attīstībai, un dažiem tie deva ekstrasensoro uztveri. Dažās Amerikas pamatiedzīvotāju ciltīs sērošanas laikā vīriešiem mati ir jānogriež.

Dumpinieciskuma izpausme

Pagājušajās simtgades piecdesmitajos, sešdesmitajos un septiņdesmitajos gados garus matus popularizēja hipiji un sērferi. Hipijiem tā bija protesta forma pret amerikāņu iesaisti Vjetnamas karā, kā arī veids, kā sevi atdalīt no pārējās sabiedrības. Septiņdesmitajos gados garie sērferu mati medijos kļuva par lielu stereotipu un tika asociēti ar disciplīnas trūkumu.

Gari mati ir ļoti populāri arī mūziķu vidū. Tā ir dumpinieciskuma, radošuma un brīvības izpausme.

Gari mati un stereotipi

Mūsdienās par gariem matiem ir daudz stereotipu. Pēc nelielas Instagram aptaujas var spriest, ka – kā par gandrīz visu šajā pasaulē – cilvēku viedokļi dalās.

No 1510 cilvēkiem 44 % ikdienā komunicē un satiek vīriešus ar gariem matiem.

Populārākie iemesli, kāpēc zēni un vīrieši neizvēlās audzēt garus matus ir:

Tie ir traucējoši, krīt acīs, sejā, apgrūtina sportošanu, to sarežģītā kopšana un nepatīkamais, neglaimojošais pārejas periods no īsiem uz gariem matiem, kā arī gaumes jautājums – vienkārši nav piemērotais stils.

Daži tomēr atbildēja ar stereotipisko teicienu – gari mati ir meitenīgi.

Iemesli, kāpēc aptaujātie zēni un vīrieši izvēlas audzēt garus matus, ir daudzpusīgāki:

Dažiem tas ir gaumes jautājums – patīk, kā izskatās, citiem gribas frizūrā redzēt dredus, kam vajadzīgi gari mati, daži iedvesmojas no roka/pankroka tēliem, bet citi to uzskata par veidu, kā parādīt sevi no mākslinieciskās puses.

Pirmais iespaids un domas par vīriešiem ar gariem matiem ir ļoti dažādas. Populārākā atbilde gan bija:

“Gari mati asociējas ar māksliniecisku, brīvi domājošu un atvērtu vīrieti.’’ Tālāk gan atbildes atšķīrās – šķiet sievišķīgi vai tieši pretēji – vīrišķīgi, spēcīgi, drosmīgi cīnītaji.

Introverti, klusi, mierīgi, nosvērti un noslēpumaini vai kaislīgi romantiķi kā no filmas. Vairāki desmiti cilvēku atbildēja, ka jūtas apdraudēti un nedroši, bet citi uzskata vīriešus ar gariem matiem par draudzīgiem un siltiem cilvēkiem.

Ar kādiem komentāriem un situācijām nākas saskarties, ja esi vīrietis ar gariem matiem Latvijā? Kā šāda frizūra liek justies?

Lasi divu jauniešu, Riharda un Aleksandra, pieredzi!

Riharda Irbes pieredze

Kā tu nonāci līdz šādai frizūrai?

“Man matu audzēšana bija diezgan dabisks process, bez konkrēta mērķa. Ar laiku man iepatikās un izdomāju, ka vismaz vienreiz mūža laikā jāļauj tiem redzēt sauli! Lēnām ejot līdzi plūsmai, tie izauga.”

“Pārsvarā mati man liek justies ļoti labi. Protams, ir arī sliktās matu dienas, bet parasti mati man liek justies atšķirīgam, pašpāliecinātam par sevi un labajās matu dienās jūtos daudz spēcīgāks.”

Vai ikdienā apkārtējie izsaka komentārus vai izturas citādi?

“Mana pieredze ir bijusi ļoti pozitīva. Protams, ir arī mīnusi – ilgāku laiku aizņem to kopšana u. tml. Bet plusi padara tos mazsvarīgus – ikdienā mēdzu saņemt komplimentus, ne daudz, bet, kad kāds kaut ko pasaka, ir ļoti jauki.

Parasti saka, ka vienkārši patīk mani mati vai atgādina “to blondo princi no Šreka”.

Abus uztveru ļoti pozitīvi. Bet ir bijuši arī atgadījumi, kad esmu nodēvēts par sievieti. Reiz biju LNMM labierīcībās pie spoguļa, durvis pavēra kāds vīrietis, ieraudzīja mani un uzreiz aizvēra ciet, neienākot iekšā. Tad pēc kāda laika atkal palūkojās un pavaicāja – “vai es neesot kaut ko sajaucis’’. Ir arī tādi atgadījumi, bet ko lai dara!”

“Visiem ir savi veidi un stili, kā viņi izrāda savu personību. Daudziem tie ir mati. Man patīk, iesaku pamēģināt!”

Aleksandra Lapinska pieredze

Kā tu nonāci līdz šādai frizūrai?

“Es visu dzīvi esmu gribējis garus matus, bet peldēšana (hidrodinamikas dēļ) un sociālie standarti mani vienmēr apspieda. Iespējams, ne vienmēr bija iespēja to izdarīt tā, lai izskatītos labi. Tad man parādījās dumpinieciskais gars, un gari mati daļēji ir manifestācija dumpinieciskumam un cīņai pret dzimuma standartiem. Teiksim tā – daru, ko gribu, un neviena subjektīvais viedoklis mani neiespaidos.

“Es jūtos brīvs, tā ir mana izvēle, un tas ir tas, ko es gribu. Man ir identitātes sajūta, es jūtos spēcīgs un pievilcīgs.”

Vai ikdienā apkārtējie izsaka komentārus vai izturas citādi?

“Mani ļoti bieži sajauc ar meiteni. Īpaši no aizmugures vai tad, kad es sēžu un mati ir priekšā krūtīm. Klasesbiedru vidū pat parādījās joks, ka esmu “pārejas periodā” no vīrieša uz sievieti.

Proti, to pastiprina fakts, ka man bieži ir krāsoti nagi. Bet mamma mīl manus matus. Vecmamma gan visu laiku cenšas pierunāt, lai es aizeju uz frizētavu.”

“Taču laikam ar romantiskām interesēm ir vieglāk. Mati bieži ir tas, kas piesaista…”

FOTO: GETTYIMAGES, Personīgais arhīvs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tev varētu patikt