Pārprastais skaistums

Tetovējumi, pīrsingi, pieaudzētie mati… vai tas kaitē veselībai?

Mēs vēlamies izskatīties ne tikai skaistas, bet akcentēt arī savu individualitāti. Tomēr dažkārt mūsdienu skaistuma akcenti var kaitēt veselībai. Tāpēc rūpīgi jāizsver, cik daudz ļauties sevis izdaiļošanas kārdinājumiem.

Gari mati – sievietes skaistākā rota

Lai gan arī īsi un kopti mati ir skaisti, tomēr biežāk sieviete dod priekšroku gariem matiem. Mūsdienu skaistumkopšanas industrija parūpējusies, ka izbaudīt garu matu skaistumu var katra no mums. Pāris stundu, un par tavu skaistāko matu rotu var kļūt ar īpašām tehnoloģijām „pieaudzēti” mati no kādas Indijas, Ķīnas vai Eiropas skaistules matu rotas. Nereti dzirdamas atsauksmes, ka svešu matu pieaudzēšana neatgriezeniski spēj sabojāt matus, turklāt rada veselības problēmas galvas ādai.

Matu labākā īpašība ir tāda, ka tie ataug. Tomēr pieaudzēšanas laikā tie cieš. Uz matu stiebriņu iedarbojas vai nu ar ķīmisku vielu – matu līmi, vai arī mats tiek pakļauts termiskai iedarbībai – kausēšanai. Pieaudzētie mati uz dabīgajiem iedarbojas arī mehāniski – matu šķipsnai, kas tur pieaudzētos matus, ir lielāka slodze. Tas, protams, ietekmē dabīgo matu veselību.

Tomēr lielākas problēmas rodas, ja pieaudzēšanas process tiek veikts nekvalitatīvi. Var tikt sagrauta mata struktūra, sabojāts mata stiebrs. Līdzīgi iedarbība ir arī matu krāsošanai, taisnošanai vai ilgviļņiem.

Dažkārt gadās, ka no matu pieaudzēšanas procesā izmantotajiem līdzekļiem var būt alerģiskas reakcijas.

Ņem vērā!
Ja esi izvēlējusies pieaudzēt matus, uzticies profesionālim, kam ir pietiekama pieredze šīs procedūras veikšanā. Nekādā gadījumā par galveno izvēles kritēriju neizvirzi zemāku cenu. Atceries, ka pieaudzēti mati prasa rūpīgu kopšanu.

Problēmas rodas, ja matu pieaudzēšana veikta nekvalitatīvi. Var tikt sagrauta mata struktūra, sabojāts mata stiebrs.

Ikdienas grims steidzīgajām

Permanentais grims jeb mikropigmentācija ir ļoti ērts veids, kā mūsdienu aizņemtajā ikdienā vienmēr izskatīties lieliski. Permanentā grima uzlikšanas laikā krāsu pigments tiek ievadīts ādas virsējā slānī, un ar laiku tas „noārdās”. Tomēr arī, veicot šo procedūru, var būt sarežģījumi, piemēram, var veidoties organisma reakcija uz ievadīto vielu, piemēram, granulomas – blīvi mezgliņi, kas vēlamā efekta vietā izvēršas par defektu. Pagaidām neviens nav izsvēris, kas organismam ir kaitīgāk – izvēlēties permanento grimu, kas saglabājas vairākus gadus, vai ik dienas uz sejas klāt dekoratīvo kosmētiku, kas dažkārt arī nav nemaz tik nekaitīga, kā sola ražotāji.

Skropstas kā lellei

Skropstu pieaudzēšanai izmanto zīda vai no dzīvnieku spalvām izgatavotas skropstas. Parasti vienai dabiskajai skropstai piestiprina vienu mākslīgo un tā izkrīt līdz ar dabīgo.

Reizēm var būt alerģiska reakcija uz materiālu, ar kuru skropstas piestiprina. Ja ap acīm parādās apsārtums, nieze, kairinājums, labāk atteikties no šāda skaistuma papildinājuma.

Savukārt pašai skropstai var kaitēt meistara neprofesionāls darbs, piemēram, ja viena mākslīgā skropsta tiek pielīmēta vairākām dabiskajām.

Skaisti vai veselīgi nagi

Pirms vairākiem gadiem akrila un gela nagu pielikšana bija teju katras koptas sievietes obligātais minimums. Pēc to noņemšanas pavērās visai bēdīgs skats – nagi bija kļuvuši tik plāni un sabojāti, ka par veselīgiem nekādi nenosaukt. Tagad iecienīta ir nagu lakošana ar gela nagu lakām, kas ir daudz saudzīgāka par mākslīgo nagu pielikšanu un noņemšanu.

Tomēr dažkārt pēc mūsdienu nagu kopšanas procedūrām nākas apmeklēt dermatologa kabinetu, lai atgūtu dabīgo nagu veselību. Speciālisti stāsta, ka visbiežāk vērojamas alerģiskas reakcijas – naga valnītis uztūkst, sāk drupt vai sabiezē. Lai ko mēs klātu uz saviem nagiem, padarot tos skaistus, tās tomēr ir ķīmiskas vielas, pat parastā nagu laka. Ķīmiskās vielas neizbēgami iedarbojas uz naga plātnīti, kas paliek nespodrāka, plaisā un dažkārt var kļūt par augsni sēnīšu infekcijai. Lielāka iespēja, ka radīsies kāda no šīm problēmām būs tām, kurām nagu plātnīte pati par sevi ir plāna un trausla.

Pielikto vai pagarināto nagu dēļ dabīgie var ciest arī no mehāniskas iedarbības – tos var viegli aizķert, nolauzt. Ja strādā pie datora, naga saknīte tiek traumēta, nemitīgi sitot nagu pa taustiņiem. Rezultātā dabīgais nags aug trausls un viļņains.

Lai arī kādu nagu kopšanas veidu izvēlies, ja tajā ir izmantoti ķīmiski materiāli, nagiem ik pa laikam ir nepieciešama atelpa un atveseļošana. Mūsdienās ir pieejami dažādi nagu atveseļošanas līdzekļi un arī skaistumkopšanas procedūras salonos, piemēram, pēc mākslīgo nagu noņemšanas vai ilgstošas lakošanas lieliski derēs tā sauktais japāņu manikīrs, kur tiek izmantotas bioloģiski aktīvas dabiskās vielas.

Svarīgi!
Lai gan pēc mūsdienīgām nagu kopšanas procedūrām dabīgie nagi ir trausli un nespodri, situācija ir vēršama par labu. Svarīgi problēmu risināt, nevis to mēģināt paslēpt zem kārtējās nagu lakas kārtas vai mākslīgajiem nagiem. Tā problēma tikai ies plašumā. Ja radušās problēmas, konsultējies ar nagu kopšanas speciālistu vai dermatologu, kas palīdzēs izvēlēties atbilstošāko nagu atveseļošanās veidu.

Tetovējums – ķīmisku vielu uzbrukums

Tetovējums Latvijā kļūst aizvien populārāks ķermeņa izdaiļošanas veids. Tomēr bieži vien tiek aizmirsts veselības faktors. Raugoties no veselības viedokļa, tetovēšana rada ļoti lielu risku.

Tetovēšanas laikā zem ādas tiek ievadīta krāsa, izveidojot zīmējumu, ornamentu vai rakstu. Lielā mērā tetovējuma ietekme uz veselību ir atkarīga arī no kopējā organisma veselības stāvokļa, imūnsistēmas, kvalitātes, kādā procedūra tiek veikta, un higiēnas apstākļiem procedūras laikā.

Tetovēšanas laikā ādā veidojas daudzas sīkas brūcītes, pa kurām organismā var iekļūt tādas bīstamas infekcijas kā B, C hepatīts un HIV. Nereti dermatologi uzskata, ka tetovējumi ir pietiekams iemesls, lai notetovēts cilvēks veiktu HIV un hepatīta pārbaudes.

Tetovēšanai var būt arī daudz citu komplikāciju. Piemēram, organismā var iekļūt papilomas vīruss. Ārkārtīgi augsts risks ir arī alerģiskas reakcijas, jo ādā tiek ievadīta krāsa, kas ir neorganisku un organisku krāsvielu savienojums, kura sastāvā ir dažādi krāsu pigmenti, piemēram, kobalts, varš, niķelis un citi. Ir krāsas, kuru sastāvā ir vielas, kas, iespējams, var veicināt vēža attīstību. Pagaidām gan šim apgalvojumam nav pietiekami pārliecinošu pierādījumu. Reizēm var gadīties, ka tetovējums aizkavē pamanīt nevēlamas pārmaiņas uz ādas, piemēram, agresīvā ādas vēža – melanomas – parādīšanos.

Tetovējuma vietās iespējama saules ultravioletā starojuma reakcija uz krāsu, kā rezultātā var veidoties dedzinoša sajūta, apsārtums, pietūkums vai ādas pūslīši.

Pirms izšķirties par paliekošu tetovējumu, jāapzinās, ka no tā atbrīvoties ir iespējams, bet tas ir ļoti sarežģīts, dārgs un tikpat sāpīgs process kā pati tetovēšana.

Alternatīva
Hennas tetovējums, kas tiek uzklāts ādas virspusē un saglabājas vairākas nedēļas, ir lieliska un nekaitīga alternatīva. Tomēr arī hennas tetovējums var būt veselībai kaitīgs, ja hennai tiek pievienots melnais pigments parafenilendiamīns. Eiropas Savienībā tas ir aizliegts, bet, aizbraucot uz kādu dienvidzemi, vari tikt arī pie melna pigmenta hennas tetovējumā. Labāk izvairies no tā!

Statistika
Desmitā daļa C hepatīta slimnieku inficējušies, veicot  tetovējumus, pīrsingus vai citas invazīvās kosmētiskās operācijas, liecina Eiropas Slimību kontroles centra apkopotie dati. Infektologi gan pieļauj, ka inficēto skaits pēc tetovēšanas procedūrām var būt vēl lielāks.

Pīrsings – joprojām aktuāls

Pīrsings dažādās ķermeņa vietās, arī mēlē, lūpā, degunā, intīmās vietās, nav zaudējis aktualitāti. Salīdzinājumā ar pieaudzētajiem matiem un mākslīgajiem nagiem šis ārējā izskata izdaiļošanas veids ir veselībai krietni bīstamāks. Dermatologi lēš, ka katram sestajam pīrsinga īpašniekam nākas saskarties ar nepatīkamām komplikācijām.

Pīrsinga laikā tiek traumēta āda, kurai nepieciešams ilgāks laiks, lai tā veidotu aizsargājošu slāni. Jāņem vērā, ka jebkura brūce ir ieejas vārti infekcijai. Piemēram, ja pīrsings izdurts ārējos dzimumorgānos, pastāv liels risks iegūt kādu urīnceļu infekciju, pīrsings krūtsgalos draud ar piena dziedzeru iekaisumu. Turklāt tā var nebūt tikai lokāla infekcija konkrētajā ādas rajonā. No ieejas vārtiem var sākties arī infekcija jeb sepse, kas var aiziet uz nierēm, sirdi. Tas, protams, atkarīgs no katra konkrētā cilvēka imūnsistēmas, viņa vispārējā veselības stāvokļa, hroniskām saslimšanām. Piemēram, cukura diabēta slimniekiem komplikāciju risks ir krietni lielāks.

Nepietiekamu higiēnas prasību ievērošanas gadījumos skaistuma vārdā iespējams tikt pie tādām bīstamām infekcijām kā B, C hepatīts un HIV.

Jebkura ādas traumatizācija, kas ir arī pīrsings, var aktivizēt herpes vīrusu organismā un kādu ādas saslimšanu, piemēram, psoriāzi. Ļoti būtiski, no kāda materiāla pīrsings izgatavots, jo uz kādu no metāliem var būt individuāla nepanesamība. Visbiežāk alerģiskas reakcijas tiek novērotas pret niķeli. Piemēram, Vācijā 15–20 % sieviešu ir alerģija pret niķeli. Speciālisti iesaka labāk izvēlēties pīrsinga rotaslietas, kas izgatavotas no zelta, sudraba, platīna vai titāna.

Konsultējusi Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas dermatoloģe, triholoģe Inta Kusiņa

Līdzīgus materiālus vari izlasīt žurnālā “Veselība”. Vēlies to sataustīt? Meklē te!

Teksts: Anta Blumberga , žurnāla “Veselība” arhīvs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tev varētu patikt