Paštonējošā kosmētika: patiesība un mīti

Ko darīt, ja gribas būt brūnai, bet negribas bojāt ādu saules staros? Ir risinājums!

Iedegums liek izskatīties labāk, arī apģērbs šķietami labāk piestāv iedegušai, nevis bālai ādai. Arvien vairāk sieviešu izvēlas dabīgā iedeguma alternatīvu – paštonējošās kosmētikas izsmidzināmo iedegumu jeb spraytan salonā vai produktus lietošanai mājas apstākļos. Tā ir lielisks iedeguma iegūšanas veids arī šī brīža apstākļos, kad lielākoties savu laiku pavadām tieši mājās.

Mūsdienu paštonējošā kosmētika turpina lauzt stereotipus, un jaunās paaudzes produkti sevi pārliecinoši pierāda ar jaunu kvalitāti un rezultātiem. Ir atrastas dažādas metodes gan ķermenim, gan sejai veiksmīgai produktu uzklāšanai mājas apstākļos, kas ir pa spēkam ikvienai, taču tikai ar vienu nosacījumu – ja kārtīgi iepazīsties ar lietošanas instrukciju.

Raksta autore Sindija arī mājas apstākļos izbauda skaistu un vasarīgu iedegumu!

Vispirms devāmies pie jums sociālajā platformā Instagram, lai uzzinātu, ko par paštonējošo kosmētiku vēlaties uzzināt visvairāk. Un tad devāmies uz sarunu ar profesionāli – dermatoloģi Laumu Valeini, lai noskaidrotu, kā ir patiesībā!

Vai paštonējošos, kas paredzēti sejai, drīkst likt tuvu acīm?

Food and Drug Administration ir apstiprinājusi visu paštonējošo produktu sastāvā esošo aktīvo vielu dihidroacetonu (DHA), atzīstot to par drošu. Taču – tikai ārīgai aplikācijai uz sejas. Brīdina, ka šī viela nedrīkst nonākt uz gļotādām, deguna un lūpām, jo šie riski nav pietiekami izpētīti. Līdz ar to šos tonējošos līdzekļus nedrīkst likt tuvu acīm. Arī no vizāžistu viedokļa raugoties – acu zonai ir jābūt gaišākai, lai izskatītos pievilcīgāk.

Kā novērst pleķus uz sejas, lietojot paštonējošo kosmētiku?

Vispirms āda ir pareizi jāsagatavo un jālieto sejas skrubis vai citi maigi pīlinga produkti – tas palīdzēs nolobīt atmirušās ādas šūnas. Tieši tāpat āda jāsagatavo arī pārējā ķermeņa zonā – var izmantot, piemēram, cimdiņu vai birstīti, bet nekādā gadījumā tos nevajadzētu lietot sejai.

Otrs ieteikums būtu sejas tonējošo līdzekli uzklāt atsevišķās zonās pa laukumiem, turklāt – plānā kārtā: pieres zona, vaigi, zods, deniņi. Sejas produkti bieži vien ir želejas vai šķidrā veidā un tie ātri iesūcas ādā, tāpēc labāk sadalīt produkta uzklāšanu pa mazākiem laukumiem vienmērīgam rezultātam, lai neveidotos pleķi. Ja sejai izmanto pūdera otu, tad jārēķinās ar to, ka būs neliels produkta zudums. Ja tomēr izmanto otu, jāizvēlas ar pēc iespējas smalkākiem sariem, lai neveidojas svītras.

Vai paštonējošie krēmi nenosprosto poras un sviedru dziedzerus?

Visu paštonējošo līdzekļu sastāvā esošā DHA viela pati par sevi nav komodogēna jeb poru nosprostojoša, taču katrs tonējošais produkts tomēr atšķiras pēc savas formas un sastāva. Poras aizprostot var tikai bāze, kurā ir pievienota aktīvā DHA viela. Vismazāk šis komodogēnais efekts ir želejveida produktos, emulsijās un šķidrumos. Visiem, kuriem ir problemātiska un taukaina āda, būtu jāizvēlas produkti ar želejveida sastāvu, emulsiju vai šķidro formu, kuros pēc iespējas mazāk ir atrodama eļļa.

Vai drīkst lietot paštonējošo kosmētiku, ja ir akne/dermatīts sejas zonā?

Nebūtu ieteicams, jo ādas barjera jau ir bojāta un iekaisusi, tāpēc pastiprināta kairināšana tikai veicinās aknes un dermatīta veidošanos. Turklāt kopējais rezultāts nebūs tik estētisks un vienmērīgs. DHA viela pati par sevi neveido akni vai dermatītu, bet ar problemātisku ādu līdzekļi nespēj iedarboties tā, kā tas paredzēts normālai ādai, tāpēc saviem pacientiem to neiesaku.

Vai drīkst lietot paštonējošo kosmētiku, ja ir ķermeņa ādas problēmas, piemēram, ādas virsējā sēnīte (balti ādas plankumi)?

Sākotnēji jebkura ādas slimība ir jāizārstē, lietojot speciālista piemeklētus iekšķīgus vai ārējus līdzekļus. Tikai tad, kad šī pamatproblēma ir atrisināta, paštonējošie produkti iedarbosies, kā nākas, un veidos vēlamo iedeguma toni. Taču sēnītes gadījumā noteikti nedrīkst lietot paštonējošo kosmētiku, kamēr āda vēl nav atveseļojusies.

Kuras ir ķīmiskās vielas, kurām nevajadzētu būt paštonējošā sastāvā?

Nav definētas tādas vielas, kurām nevajadzētu būt paštonējošajos produktos. Pastāv iedalījums ķīmiskajos vai dabiskajos produktos, bet tāpat nemainīgi visur būs aktīvā DHA viela, kas atbild par tonējuma rezultātu. Kopumā bīstamu vielu nav. Jāņem vērā tikai tas, vai produkts ir paredzēts tikai sejai vai tikai ķermeni, vai abām zonām kopā – lietojot tas būtu jāievēro.

Lietojot paštonējošo kosmētiku, atceries:

  • parūpējies par ādu, to papildus mitrinot un barojot arī ar citiem produktiem;
  • veic ķermeņa un sejas pīlingu ne biežāk kā divas reizes nedēļā;
  • uzklāj produktu tā, kā paredzēts lietošanas instrukcijā un neimprovizē;
  • rūpējies par savu ādas veselību un regulāri pārbaudi, vai tās stāvoklis nav mainījies.

Iegādājoties paštonējošās kosmētikas līdzekļus drošās vietās, pavisam noteikti vari atviegloti uzelpot, jo zini, ka tās sastāvs ir izpētīts un atzīts par drošu. Latvijā pieejamais klāsts aug teju ik dienas, tavs uzdevums – kārtīgi iepazīties ar produkciju un atrast sev piemērotāko!

Kuru gan no visiem izvēlēties? Mēs teiktu – eksperimentē un noteikti ņem vērā dermatoloģes Laumas Valeines ieteikumus. Lai tev palīdzētu, drīzumā Tver.lv varēsi atrast video ar praktiskiem padomiem!

Lai top skaists un veselīgs iedegums šim pavasarim!

FOTO: GETTYIMAGES, Personīgais arhīvs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tev varētu patikt