Būt par karsēju

Lasi un uzzini par karsēju sportu, kas aizkulisēs prasa smagu darbu, lai sasniegtu komandas mērķus!

Viens no pēdējā laikā populārākajiem Netflix raidījumiem nenoliedzami ir Cheer. Sešas dokumentālās sērijas iepazīstina ar vienu no ASV labākajām karsējkomandām – Navarro no mazas pilsētas Teksasā. Galvenais sižets tiek balstīts uz gatavošanos gada svarīgākajām sacensībām – nacionālo čempionātu Floridā, kuru līdz šim komanda ir uzvarējusi jau trīspadsmit reizes.

Spiediens, konkurence, karsēju problemātiskā bērnība, kas bieži atgādina par to, cik svarīgi šiem pusaudžiem ir kaut ko sasniegt, – tas viss liek iemīlēt komandu un tās dalībniekus no sirds, cerot, ka arī pēdējā epizodē viņiem izdosies uzvarēt četrpadsmito reizi.

Kaut gan Amerikā lielākā daļa meiteņu un pat zēnu, sapņo kļūt par karsēju, Latvijā un arī citās Eiropas valstīs šis sporta veids vai pat citu uztverē dejošana vēl šodien ir miglā tīts, lielākoties asociējoties ar pušķu purināšanu, atbalstot kādu sporta komandu.

Patiesībā karsēšanas pirmsākumi meklējami Anglijā 19. gadsimta 60. gados, kad studenti ar saukļiem un vienkāršām kustībām atbalstīja savus mīļākos sportistus. Taču mūsdienās šis sporta veids ir vairāk nekā izklaidējošs fona priekšnesums sporta sacensībās. Karsējiem pašiem ir savas sacensības, daudzām komandām demonstrējot ārkārtīgi augstu līmeni, izpildot bīstamas un sarežģītas kustības.

Iedziļinoties tajā, ko viņi dara, var saprast – karsēšana nav aerobika vai dejošana, bet gan smags un bīstams sporta veids.

Tehnika un fiziskā sagatavotība

Lai nokļūtu līdz pirmo triku izpildei, daudz laika paiet, trenējoties sporta zālē, jo šis sporta veids pieprasa lielu izturību un spēku. Parasti karsējus iedala kategorijās, balstoties uz to ķermeņa uzbūvi un labākajām iemaņām.

Piemēram, flyer jeb lidotājs ir tas cilvēks, kas atrodas piramīdas augšpusē. Parasti tās ir tievas un mazas meitenes, kuras ir ļoti lokanas un ar stipru vēdera muskulatūru, jo uzmetot augšpusē, viņām jāspēj, balansējot uz rokām vai vienas kājas, vēl izpildīt kādu triku. Turklāt, to visu darot, jāsaglabā smaids uz lūpām.

Šī ir arī bīstamāka pozīcija, kur tiek iegūts visvairāk traumu, jo bieži vien atlēti strauji krīt no liela augstuma, kad komandas biedri nepagūst noķert lidotāju.

Tikai meitenes?

Viens no populārākajiem stereotipiem karsēju sportā ir tas, ka ar to nodarbojas tikai meitenes. Patiesībā tas ir tikpat aktuāli arī zēniem, it īpaši komandās, kuras vairāk specializējas uz akrobātiku.

Puiši ir stiprāki un var veiksmīgāk noturēt piramīdas, kā arī liela daļa ir talantīgi kūleņošanā. Navarro komandā ir daudz stiprā dzimuma pārstāvju, kuri mīl šo sporta veidu tikpat ļoti, cik meitenes.

Skatoties Cheer sērijas, šķiet, visi ir iemīlējuši Džeriju, jo viņš vienmēr parūpēsies par komandas garu un visus uzmundrinās. Savu fascinējošo mat talk jeb paklāja runu viņš pat nodemonstrēja Elenas sarunu šovā, pacilājot visu skatītāju garastāvokli.

Noskaties!

Karsēšanā, kā jau visos komandu sporta veidos, ārkārtīgi svarīga ir atlētu saliedētība un uzticība cits citam. Bez tā izpildīt trikus un akrobātiskos elementus būtu neiespējami.

Lai gan Latvijā karsēju sporta veids nešķiet tik populārs, patiesībā ar to var nodarboties vairākās vietās. Piemēram, gan Latvijas Universitātei, gan Rīgas Tehniskajai Universitātei ir karsējmeiteņu komandas. Ārpus skolām deju studija Dream Team arī pulcē karsējmeiteņu grupu.

Lai gan Latvijas pārstāvjiem šajā sporta veidā ir vēl daudz, kur augt, iespējams, pēc Cheer noskatīšanās uzradīsies vēl kāds karsēju entuziasts, kas uzņemsies attīstīt šo lauciņu arī pie mums.

FOTO: GETTYIMAGES, Ekrānšāviņš no Netflix un app store

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tev varētu patikt