Tālmācība

Kaut arī šobrīd esi spiests mācīties no mājām, tas nav vienīgais brīdis, kad vari to darīt. Lasi un uzzini vairāk par tālmācību!

Vīrusa izplatības dēļ šobrīd mācības notiek attālināti, bet ārkārtas situācija nav vienīgais laiks, kad ir iespējams mācīties, nesēžot skolas solā. Jau vairākus gadus ir iespējams pamatskolu un vidusskolu pabeigt attālināti.

Vai tālmācība ir piemērota tev?

Tālmācību bieži izvēlas jaunieši, kas pārvākušies uz citu valsti, bet vēlas turpināt mācības latviešu valodā. Tā kā uz skolu ir jāierodas tikai, lai nokārtotu eksāmenus, šis variants ir piemērots arī jauniešiem, kuri strādā vai daudz ceļo, piemēram, sporta vai mūzikas dēļ. Skolēni, kas mācības ir pārtraukuši, bieži izvēlas tālmācību, lai pabeigtu vidusskolu.

Ļoti svarīgi paturēt prātā, ka, mācoties attālināti, tu nesatiksi savus klasesbiedrus un daudz laika pavadīsi vienatnē. Dažiem cilvēkiem tas izklausās pēc sapņa, bet citiem – pēc murga.

Lai veiksmīgi apgūtu vielu, jābūt atbildīgam un jāprot plānot savu laiku, jo dienas nebūs izplānotas tavā vietā. Tālmācība ir piemērota skolēniem, kuri spēj mācīties patstāvīgi un atrast motivāciju izdarīt visu laikus, nevis atlikt līdz pēdējam brīdim.

Cik tas ir populāri? Vairākas jauniešiem pazīstamas personības Latvijā skolu pabeigušas tieši attālināti, piemēram, Evelīna Pārkere un Rojs Rodžers.

Tālmācības vidusskolas “Rīgas Komercskola” direktore Ilze Beļinska stāsta:

“Audzēkņu skaits nemitīgi aug. Dienā uzņemam vidēji vienu audzēkni. Arī šajā ārkārtas situācijā vecāki un paši skolēni interesējas par iespējām mācīties mūsu skolā.”

Kāda izskatās tālmācības skolēna diena?

Parasti, mācoties attālināti, skolēnam nav noteikta grafika. Mēnesī ir jāuzraksta četri vai pieci pārbaudes darbi, un, lai tiem sagatavotos, skolēns pats sev izstrādā ērtu darba plānu. Varbūt tie ir vakari, varbūt nedēļas nogales, bet varbūt tā ir viena vai divas dienas nedēļā, kad no rīta līdz vakaram nododies macībām, bet atlikušajā laikā pievērsies citām aktivitātēm.

Plusi

Iespēja pielāgot darba grafiku savām vajadzībām – ceļošanai, darbam, hobijam.

Mazāk stresa, ja esi veiksmīgi plānojis savu laiku.

Mācības norisinās tavā ritmā – ja kaut kas nav saprotams, pie tēmas pakavējies ilgāk, bet, ja tēmu atceries no iepriekšējā gada vai pārzini ļoti labi, vari tai ātri pārskriet pāri.

Mīnusi

➖ Daudz laika jāpavada pie datora.

➖ Nav sporta stundu – par fiziskām aktivitātēm jāparūpējas pašam.

Maz saskarsmes ar cilvēkiem – lai attīstītu komunikācijas prasmes, jāpiedalās citos pasākumos.

Kur to darīt, un cik tas maksā

Dažas skolas piedāvā bez maksas mācības vai sociālās atlaides, bet parasti tālmācība tomēr ir par maksu, kas gadā ir aptuveni 500 eiro.

Ir skolas, kas piedāvā mācīties tālmācībā jau no pirmās klases, bet lielākoties piedāvājums ir no 7. līdz 12. klasei.

Internetā meklējot “tālmācības vidusskola”, atradīsi vismaz septiņas skolas. Katrai ir savi plusi un mīnusi, bet, lai noskaidrotu, kura ir piemērotākā tev, ieteicams uzrakstīt sarakstu ar svarīgākajiem kritērijiem tieši tev. Pēc tam piezvani uz norādītajiem telefona numuriem, lai noskaidrotu radušos jautājumus.

Pozitīva attieksme, atsaucība un sapratne ir svarīga gan no tavas, gan skolas personāla puses!

FOTO: GETTYIMAGES

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tev varētu patikt