Kā sākt uzkrāt

Ja tikai man būtu vairāk naudas, es varētu… Katram no mums ir skaisti sapņi, bet bieži vien no to sasniegšanas mūs attur tieši naudas trūkums. Lasi un uzzini Karīnas ieteikumus, kā sākt uzkrāt?

Vai tu kādreiz esi sapņojis laimēt loterijā tos lielos miljonus, kas atrisinātu visas tavas problēmas? Nu tad zini, ka 8 no 10 loteriju laimētājiem tikai pēc pāris gadiem ir jau bankrotējuši vai atrodas vēl lielākās finansiālās problēmās nekā pirms loterijas naudas balvas saņemšanas.

Kāpēc? Jo prasme apieties ar naudu pēkšņi pati no sevis neparādās. Tā ir tāda pati prasme, kas jāapgūst kā citas, un, jo ātrāk tu to apgūsi, jo drīzāk tiksi pie savu sapņu īstenošanas un varēsi audzēt savu labklājību.

No vienas puses varētu teikt, ka tev apgūt naudas prasmes nav tik viegli, jo visbiežāk vēl nav savu regulāru ienākumu un ir liels spiediens tērēt vairāk, lai līdzinātos saviem elkiem un draugiem.

Tomēr atklāšu tev noslēpumu, ka vēlme tērēt nepazūd arī pieaugušo kārtā (diemžēl) un, jau tavā vecumā apgūstot naudas likumus, tev paveras plašas iespējas neiekrist tipiskajās naudas lamatās, kas noēd tavu labklājību.

Šodien gribu padalīties ar sešiem padomiem, kā sākt uzkrāt. Šie tev noderēs gan pašlaik, gan labi palīdzēs arī turpmākajā dzīvē savas naudas pārvaldīšanā.

Izvirzi savu uzkrājuma mērķi

Vai tas būtu jauns telefons, Yeezy kedas vai pirmā iemaksa savam auto – es ticu, ka ambīciju tev netrūkst. Bet ir nepieciešami arī reāli darbi, lai virzītos tuvāk saviem mērķiem.

Tev bieži šķitīs, ka trūkst motivācijas uzkrāt, jo tavi ienākumi pagaidām nav ne cik lieli. Tomēr zini, ka arī mazās summas saskaitot galu galā top par lielām, un sāc kaut ar mazumiņu, bet sāc šodien, lai tiktu drīzāk līdz saviem mērķiem.

Saproti, cik liela ir tava uzkrājuma mērķa kopsumma, un tad sadali to mazākos kumosos – ar uzkrājuma mērķiem dienai, nedēļai vai mēnesim.

Piemēram, ja vēlies uzkrāt kādam EUR 200 vērtam mērķim, tad saliec plānu, cik tu vēlies ik dienas/nedēļas atlikt, lai līdz šim mērķim tiktu. Ja dienā vari atlikt EUR 1, tad ceļš līdz mērķim tev aizņems aptuveni pusgadu.

Par to, kā izvirzīt gudrus uzkrājumu mērķus, vari paskatīties Rick Pierce Youtube īso video: How to set SMART financial goals

Lasi arī Elizabetes rakstu – Kāpēc svarīgi izvirzīt mērķus! 🎯

Nodali savu uzkrājumu naudu no tēriņu naudas

Kad esi noteicis savu uzkrājuma mērķi un aprēķinājis vajadzīgo summu, izveido jaunu kontu / krājkasi / burciņu, kur glabāt tieši uzkrājuma naudiņu. Tas tev palīdzēs izvairīties no kārdinājuma savu uzkrājumu iztērēt.

Tādā veidā tu arī labāk redzēsi, cik veiksmīgi izdevies uzkrāt un cik tuvu jau esi no sava mērķa – nauda nejauksies kopā ar to summu, ko tu tērē regulārām vajadzībām.

Iemācoties regulāri atlikt saviem uzkrājumu mērķiem, tu būsi apguvis lielāko zelta likumu savas labklājības audzēšanā un izveidosi rutīnu, kas Tev dzīvē palīdzēs izvairīties no lielām finanšu bedrēm.

Pieseko, kam tu tērē

Tikt pie savu mērķu īstenošanas tev būs vieglāk, ja sekosi, kam tu ikdienā tērē naudu. Tādējādi var atklāties aina, ka, piemēram, tieši līdzi ņemamās kafijas ir tās, kas paildzina tavu ceļu līdz uzkrājuma izveidošanai.

Tev nav jāveido milzīgi sarežģītas formulas, lai izsekotu saviem tēriņiem. Īpaši, ja pamatā norēķinies ar skaidru naudu, tad tu vari to izdarīt pats – katru savu tēriņu piefiksējot Notes aplikācijā, piemēram, un pēc tam summējot.

Tev vajadzēs sadalīt pa galvenajām izmaksu kategorijām – cik Tu iztērēji mēneša laikā ēšanai, cik drēbēm, cik citām lietām. Ja pamatā lieto maksājuma kartes, tad šo visu varēsi ērti izdarīt, apskatot savu konta pārskatu – tur redzēsi visu savu ienākošo un izejošo naudiņu.

Ja ikdienā norēķinies elektroniski, tad N26 (sadaļā Shared Space) un Revolut karšu aplikācijas jau piedāvā ērtu pārskatu, kādās kategorijās esi izdevis visvairāk naudiņas.

Aplikācijā automātiski sadalīsies ar karti veikto norēķinu tēriņi pa galvenajām kategorijām un tu varēsi pārskatīt, vai neesi pārlieku aizrāvies ar kādas jomas tēriņiem.

Meklē arī citas aplikācijas, kas palīdzēs ietaupīt, – 5 appi naudas taupīšanai! 📱

Izmanto savas skolēna atlaides

Tu būsi pārsteigts uzzināt, ka tieši turīgie cilvēki ir tie, kuri izturas ļoti nopietni pat pret mazākajām izmaksām un vienmēr meklē iespējas ietaupīt. Tāpēc nekautrējies izzināt, kurās vietās, iespējams, izmantot tavas skolēna statusa atlaižu prioritātes, un izmanto tās.

Pačeko ISIC kartes atlaides!

Tādējādi būs iespēja atlaidēs ietaupīto naudu novirzīt savu uzkrājumu mērķiem un tos sasniegt ātrāk. Ja pēc savas izmaksu analīzes esi secinājis, ka ir noteikta grupa izdevumu, kura dominē, tad apdomā, vai ir kāda iespēja šīs lietas lietot uzreiz nepērkot – tipisks piemērs būtu grāmatas un bibliotēkas.

Atceries seno portugāļu izteicienu:

“Tev vajag nevis pašam savu, bet draugu, kuram ir jahta”.

Tērē gudri, tērē kopā

Kad tērē, tas ne vienmēr nozīmē, ka tev visu vajag nopirkt vienam pašam. Apdomā, kuras izmaksas ir tās, kuras vari dalīt ar draugiem un/vai brāļiem/māsām.

Iespējams, ir grāmatas, žurnāli, ko varat pirkt, izmaksas sedzot uz pusēm. Nepārsteidzies, visu nopērkot pirmais un viens pats, – šādā veidā dalot izmaksas, tu vari būtiski ietaupīt un ietaupīto daļu uzkrāt.

Tas ir “so last year nepiedalīties “sharing economy, neizmantot iespēju kļūt turīgākam, dalot izmaksas ar vēl kādu, kuram ir līdzīgas intereses. 

Padomā par saviem ienākumiem

Jau zinu, zinu, ka ienākumu puse tev ir visai limitēta, tomēr aicinu apdomāt šīs divas iespējas. Ja esi sasniedzis vecumu, kad vari jau pastrādāt kādu vasaras darbu, tad noteikti to izmanto. Nošausi divus zaķus ar vienu šāvienu – gan paplašināsi savu ienākumu pusi, gan arī iegūsi jaunas prasmes un ieskatu darba vidē.

Vēl viens papildu ienākumu avots var būt sev vairs nevajadzīgo mantu izpārdošana kādam, kuras tās noderētu.

Izskati savus mantu uzkrājumus (grāmatas, apavi, apģērbi) un apdomāt, vai tās, kuras vairs neizmanto, var noderēt kādam citam. Atrodi, cik ir jaunu šādu mantu cena, piemēro labu atlaidi un ieliec tās kādā no mantu plačiem.

Pirms aizraujies ar šo ienākumu veidu, noteikti pakonsultējies ar saviem vecākiem, lai nav tā, ka visas jaunākajam brālim paredzētās drēbes izpārdod, pirms brālis tās panēsājis! 😄

Lai izdodas sakrāt sapņiem!

FOTO: GETTYIMAGES

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tev varētu patikt