Pirmais mēnesis ar breketēm

Skaists smaids ir katra sapnis, taču ko darīt, ja viss nav tā, kā vēlies? Lasi un uzzini Elizabetes pieredzi, uzsākot zobu taisnošanu ar breketēm!

Katram pieredze ar breketēm ir atšķirīga – tas, ka kādam sāp, nenozīmē, ka sāpēs arī tev, un otrādi, jo katram ir atšķirīgs sāpju slieksnis un gadījums. Tomēr ir patīkamāk ieiet krēslainā, nevis piķa melnā istabā. Uzzinot citu cilvēku pieredzi, iegūsi to lukturīti, ar ko izgaismot gaidāmos mēnešus ar breketēm.

Sagatavošanās

Pēc pirmā ortodonta apmeklējuma un sarunas ar vecākiem, esi nolēmis, ka dosies garā vai ne tik garā piedzīvojumā. Iespējams, piezvanot uz klīniku, tev pateica, ka breketes uzlīmēt varēs tikai pēc vairākiem mēnešiem, bet tas nav nemaz tik slikti, jo tagad tev ir vairāk laika izpētei, lai varētu tam kārtīgi sagatavoties.

Pirms brekešu uzlīmēšanas ir jāveic diagnostiskie izmeklējumi (rentgens u. tml.), kas atkarībā no klīnikas, ko izvēlējies, maksā aptuveni 50 eiro. Vienu vai divas dienas pirms līmēšanas vajag aiziet arī pie higiēnista – līdz 18 gadu vecumam vienreiz gadā vairākās klīnikās to var darīt bez maksas. Dažreiz ir nepieciešams kādu zobu arī izraut, bet par to tev pastāstīs tavs ortodonts.

Brekešu uzlīmēšana

Un tad, kad pienākusi brekešu uzlīmēšanas diena, ierodies laikus. Nesatraucies, uzlīmēšanas process nav sāpīgs, bet brīžīem mazliet nepatīkams. Beigās, kad tiks ievietota stieplīte, var parādīties pirmās sāpes vai spiediena sajūta.

Tā kā ir dažādi brekešu veidi, piemēram, metāla, keramiskās un lingvālās, to cenas ir atšķirīgas. Lētākās ir metāla – līmētas zobu ārpusē (aptuveni 500 eiro žoklim), bet dārgākās – lingvālās – līmētas zobu iekšpusē (aptuveni 2400 eiro žoklim). Cenu ietekmēs arī klīnikas izvēle.

Katrs nākamais apmeklējums, kas ir ik pēc aptuveni 6 nedēļām, maksā 30-50 eiro.

Pirmā nedēļa

Pirmajās dienās pēc brekešu uzlikšanas un vēlāk arī pēc pievilkšanas ortodonti iesaka pieturēties pie mīkstas un šķidras pārtikas.

Pirmajās 48 stundās pēc apmeklējuma jutu velkošu sajūtu, tādu kā spiedienu. Tās nebija gluži sāpes, bet nepatīkama sajūta. Zobu jutīguma dēļ nevarēju neko īsti sakost, tāpēc ēdu tikai mīkstu pārtiku – biezzupas, smūtijus, mazliet pārvārītus makaronus un citus. Kad centos sakost kaut ko cietāku, diskomforts pārvērtās sāpēs.

Pirmajā dienā bija vairākas reizes, kad it kā gaidīju brīdi, kad varēšu noņemt breketes, lai atlaistu daļu spiediena. Un tad, atceroties, ka ar tām pavadīšu vairākus mēnešus, mazliet pasmējos par sevi.

Visu pirmo dienu biju diezgan miegaina un nespēju koncentrēties, bet otrajā dienā jau atgriezos pie darāmajiem darbiem un mācībām.

Zobu tīrīšana

Zobu tīrīšana kļūst nedaudz sarežģītāka un ilgāka, jo ir jāiztīra arī brekešu starpiņas. Par to, kā iztīrīt breketes, tev pastāstīs vai nu higiēnists, vai ortodonts.

Pirmās reizes, tīrot breketes un zobus, jutos mazliet neveikli. Bija grūti tīrīt zobus, jo tie kļuva ļoti jutīgi, kad tiem pieskāros ar zobu birsti.

Tā kā breketes reizēm var durties smaganās vai vaigos, ortodonts tev iedos īpašu vasku, ko var uzlikt uz metāla, kas rada diskomfortu. Ēšanas un zobu tīrīšanas laikā vasks ir jānoņem.

Arī man iedeva šo mazo brīnumlīdzekli, un jau pirmajā dienā to izmantoju. Tas patiešām palīdzēja, bet pāris reizes aizmirsu to noņemt, kad ēdu.

Trešajā dienā, kad sāpes sāka atkāpties, jau biju diezgan pieradusi pie sajūtas ar breketēm. Pirmajā dienā tās šķita ļoti nepievilcīgas un neierastas, bet ar laiku jau pieradu pie šī izskata, un tas nešķita tik nepievilcīgs.

Nedēļas beigās jau varēju viegli sakost stingrāku pārtiku.

Aizliegtie ēdieni

Klīnikā man iedeva lapu ar ieteikumiem, kā tīrīt zobus un no kādiem ēdieniem izvairīties. Neieteicamo ēdienu sarakstā bija ļoti cieta, graužama pārtika (nesarīvēti burkāni, nesasmalcināti rieksti) un saldi, cukuroti ēdieni (gāzētās limonādes, konfektes, cepumi).

Cietus ēdienus nav ieteicams ēst, jo tad var atlīmēties breketes. No tādām situācijām var izvairīties cietus produktus sagriežot mazākos gabaliņos.

Pirmo reizi pusdienojot ārpus mājas, jutos mazliet neveikli, jo runājot maltītes laikā bija satraukums, vai breketēs nav sasprūdis ēdiens. Biju līdzi paņēmusi mazu birstīti, lai pēc maltītes iztīrītu breketes. Brīžiem aizmirsu, ka tagad vairs nevaru pasūtīt pilnīgi jebko no tā, kas ir ēdienkartē. Čia pudiņš atkrīt, jo sēkliņas būtu pagrūti iztīrīt, kūciņa ar riekstu virsū arī nebūs piemērota, jo nesasmalcinātus riekstus nav ieteicams ēst, kad notiek zobu koriģēšana ar breketēm.

Pēc pirmās nedēļas ar breketēm jau sāksi pats saprast, kā ērtāk ir tev, kas tev der un kas neder.

Tā ir jauna un nezināma pasaule, tāpēc, ja tev ir kādas neskaidrības, uzreiz uzdod jautājumus savam ortodontam. Nekautrējies!

FOTO: GETTYIMAGES

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tev varētu patikt