Kosmētikas termini, kuri jāzina

Kosmētikas termini – dabīga, organiska, vegāniska un netestēta uz dzīvniekiem. Lasi un uzzini par tiem vairāk!

Apskatot jebkuru kosmētikas produkta etiķeti, pamanīsi, ka tā ir bagāta ar dažādiem solījumiem: “99 % dabīgas sastāvdaļas”, “organiska kokosriekstu eļļa”, “piemērots vegāniem”.

Ko īsti nozīmē šie skaļie saukļi? Vai visa vegāniskā kosmētika ir nekaitīga? Un kāda ir atšķirība starp dabīgu un organisku kosmētiku? Uz šiem jautājumiem atbild ekovizāžiste Linda Vesate.

Pirmo Lindas rakstu par dabīgo kosmētiku meklē5 iemesli, kāpēc izvēlēties dabīgu kosmētiku ! 💛

Dabīga kosmētika

Dabīgas kosmētikas sastāvdaļas tiek iegūtas no augiem, minerāliem vai dzīvnieku valsts blakusproduktiem, un tām ir jābūt minimāli apstrādātām vai vispār neapstrādātām. Diemžēl šobrīd nav likumu, kuri regulētu dabīgas kosmētikas sastāvu. Šo nepilnību ļoti bieži izmanto zīmoli, uzliekot uz etiķetes marķējumu “dabīgs” produktiem, kuru sastāvā ir vien dažas vielas, iegūtas no dabas, starp garu sarakstu ar ķimikālijām.

Organiska kosmētika

Organiskas sastāvdaļas tiek iegūtas no augiem, kas nav ģenētiski modificēti, tiek audzēti ekoloģiskā veidā, cienot apkārtējo vidi, bez mākslīgu pesticīdu, mākslīgu mēslošanas līdzekļu vai citu sintētisku un toksisku vielu izmantošanas. Šādas sastāvdaļas arī tiek iegūtas un apstrādātas dabīgā veidā.

Terminu “organisks” ir atļauts likt uz produkta pat tad, ja tā sastāvā ir tikai 1 % organisku sastāvdaļu. Šajā gadījumā viss produkts nevar tikt sertificēts kā organisks, bet tikai tā atsevišķas sastāvdaļas.

Lai gan vārda “organisks” lietošana uz kosmētikas etiķetēm tiek stingri regulēta, joprojām nav vienotas akreditācijas iestādes, kurai būtu tiesības to kontrolēt visā pasaulē.

Sertificēta organiska kosmētika

Lai iegūtu tiesības lietot terminu “sertificēta organiska kosmētika”, produktam ir jāatbilst vairākiem stingriem standartiem. Lai kosmētika būtu setificēta organiska, tās sastāvā nedrīkst būt ne miņas no toksiskiem pesticīdiem, toksiskiem sintētiskiem herbicīdiem un ķīmiskiem mēslošanas līdzekļiem.

Ja produkts satur dzīvnieku valsts blakusproduktus, tajā nedrīkst būt arī antibiotikas un augšanas hormoni.

Organisku sastāvdaļu daudzumam produktā ir jābūt augstākam – parasti sākot ar 70 %, atkarībā no dažādu organizāciju prasībām.

Vegāniska kosmētika

Vegāniska kosmētika ir tāda, kuras sastāvā nav dzīvnieku valsts blakusproduktu. Taču tas nenozīmē, ka tā automātiski ir dabīga vai nekaitīga. Vegāniskas kosmētikas sastāvā vari atrasts gan dažādas eļļas, ēteriskās eļļas, augu ekstraktus, minerālu pigmentus, gan sintētiskas sastāvdaļas. Tas, ka kosmētika nesatur dzīvnieku valsts produktus, nedod garantiju, ka tā vai kāda no sastāvadaļām nav testēti uz dzīvniekiem.

“Netestēts uz dzīvniekiem” jeb cruelty-free

Termins cruelty-free apzīmē to, ka kosmētikas produkts nav testēts uz dzīvniekiem. Lai produkts tiktu atzīts atbilstīgs šim terminam, tas nedrīkst būt testēts uz dzīvniekiem nevienā no attīstības stadijām – sākot no atsevišķām sastāvdaļām (iekļaujot sastāvdaļas, iegūtas no trešajām personām) līdz pat galaproduktam.

Cruelty-free zīmols nedrīkst veikt testus uz dzīvniekiem pats vai nodot tos veikt tos trešajām personām.

Labā ziņa: sākot ar 2013. gada 11. martu, Eiropas Savienība tās teritorijā ir aizliegusi pārdot, reklamēt vai ražot kosmētikas produktus, kas ir testēti uz dzīvniekiem. Sliktā ziņa: Ķīnā joprojām tiek aktīvi piekopta šī nežēlīgā kosmētikas pārbaudes tehnika.

Likums nosaka, ka visiem kosmētikas produktiem, kas tiek importēti Ķīnas teritorijā (izņemot Šanhaju), ir jāiziet uz vietas veikta testēšana uz dzīvniekiem, kuru ir jāapmaksā pašiem zīmoliem. Tādējādi neviens kosmētikas zīmols, kurš pārdod produktus Ķīnas veikalos, nevar tikt uzskatīts par cruelty-free.

Ņem vērā, ka “netestēts uz dzīvniekiem” nenozīmē “vegānisks”. Kosmētikai var būt uzraksts “netestēta uz dzīvniekiem” arī tad, ja tās sastāvā ir dzīvnieku valsts blakusprodukti.

Lai uzzinātu vairāk par eko kosmētikas pasauli, seko Lindas Instagram kontam @eco_makeup_linda.

FOTO: GETTYIMAGES, Linda Kalvāne

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tev varētu patikt