Trešās pasaules pirmā superzvaigzne

Lasi un uzzini, ar ko šī diena regeja mīļiem ir tik īpaša!

Jamaikiešu mūziķis, dziesmu autors, ģitārists, viens no regeja žanra zināmākajiem popularizētājiem ārpus Jamaikas, tiek dēvēts arī par Trešās pasaules pirmo superzvaigzni. Šogad 6. februārī viņam apritētu 75 gadi. Vai tev ir nojausma, par ko ir šis stāsts? Par Bobu Mārliju (Bob Marley)!

Regejs un rastafari kustība

Bobs Mārlijs jeb īstajā vārdā Roberts Nesta Mārlijs (Robert Nesta Marley) ir dzimis 1945. gada 6. februārī Nainmailā Jamaikā. Kā jau varēja noprast, vienā vārdā šo pasaulslaveno mūziķi nevarētu raksturot, bet viens vārds šo personu raksturo gana plaši, tas ir – REGEJS.

Vislielākie nopelni regeja popularizēšanā pasaulē ir tieši Bobam Mārlijam, viņš bija tas, kurš to ieveda Amerikas Savienotajās Valstīs, un pēc tam viss notika dabīgi – to atzina pārējā pasaule.

Ne vien regejs bija tas, ar ko viņš bija plaši zināms, bet arī ar rastafari (reliģiska kustība, kas radusies Jamaikā) reliģiskās kustības popularizēšanu. Viņa dziesmās ir manāma rastafari ideja – Āfrikas vienotība, aicinājumi turēties pretī baltādaino apspiedēju netaisnībām, mīlestība, kā arī ticība simboliskajai Cionas valstij, kur visi melnādainie māsas un brāļi dzīvo mierā un saticībā.

The Wailers

Grupa, kura vairākkārt mainījusi nosaukumu, taču mūsdienās zināma kā The Wailers, ir Boba Mārlija un viņa draugu izveidota grupa, kura izpildīja “skā” (Jamaikas “ska” uzskatāms par regeja priekšteci, veidojusies vairāku citu mūzikas stilu ietekmē) dziesmas.

Grupas pirmais singls bija Simmer Down, kurš jau 1964. gadā sasniedza pirmo vietu Jamaikas pieprasītāko dziesmu sarakstā. Vēlāk ar citu mūziķu spēlētu instrumentālo pavadījumu grupa pārtapa par vokāli instrumentālu ansambli, kura repertuārā jau bija daudzas pašsacerētas dziesmas, piemēram, Trenchtown Rock, Get Up, Stand Up, One Love, kuras citās valstīs kļuva zināmas tikai nākamajā desmitgadē. Grupas līderis šajā laikā bija tieši Bobs Mārlijs, kurš bija The Wailers galvenais vokālists, ģitārists un dziesmu autors.

This image has an empty alt attribute; its file name is GettyImages-1088451282-3-e1580496705842.jpg

Noklausies slaveno “Simmer Down

1972. gadā The Wailers vienojās par sadarbību ar britu ierakstu kompāniju Island Records un arī tās īpašnieku Krisu Blekvelu, kur Blekvels grupā un arī pašā Mārlijā saskatīja milzu talantu un potenciālu, lai dotos tālāk pasaulē ar savu mūziku.

Ar ierakstu kompānijas atbalstu The Wailers kļuva par pirmo regeja grupu, kas strādāja rietumu standartiem atbilstošās ierakstu studijās, lietojot producēšanas tehniku, kas ir daudz tuvāka tieši rokam, nevis regejam.

Pirmais albums ārpus Jamaikas robežām bija Catch a Fire, pēc tam koncertturnejas pa ASV un Lielbritāniju, iepazīstinot pasauli tuvāk ar regeju.

Valsts premjerministrs un Bobs Mārlijs

Bobs Mārlijs pārsteidza visu pasauli arī ar tuvošanos Jamaikas Nacionālās tautas partijai un valsts premjerministram Maiklam Menlijam rastafari dēļ.

Septiņdesmito gadu otrajā pusē, tieši divas dienas pirms uzstāšanās Menlija rīkotajā koncertā, kas veltīts sabiedrības vienotībai, nezināmi uzbrucēji The Wailers mēģinājumā sašāva Bobu Mārliju, viņa sievu Ritu Mārliju, kā arī grupas menedžeri Donu Teiloru. Sabiedrībā tika uzskatīts, ka tas bijis politiski motivēts atentāts (uzbrukums ar mērķi nogalināt politisku iemeslu dēļ).

Neraugoties uz savainojumiem, Mārlijs koncertā uzstājās, bet dažas dienas vēlāk pameta Jamaiku un pārcēlās uz dzīvi Lielbritānijā, kurā radīja savu visu laiku populārāko albumu Exodus. Dzimtenē Bobs Mārlijs atgriezās pēc gada un tūlīt pēc savas ierašanās uzstājās koncertā, kurā premjerministrs Menlijs vienojās publiskā rokasspiedienā ar opozīcijas līderi Edvardu Sigu.

Youtube piedāvā noklausīties albumā Exodus iekļautās dziesmas!

This image has an empty alt attribute; its file name is GettyImages-1088451282-3-e1580496705842.jpg

Skumjas ziņas pasaulei

Septiņdesmito gadu otrajā pusē Bobam Mārlijam diagnosticēja onkoloģisku saslimšanu – melanomu (ļaundabīgs audzējs, kas rodas no ādas pigmentšūnām). Tomēr regeja leģenda turpināja rakstīt dziesmas un uzstāties koncertos.

Vēlāk 1980. gada rudenī, brīdi pēc albuma Uprising iznākšanas, Mārlijam veselības stāvokļa dēļ nācās pārtraukt ASV koncertturneju.

Bobs Mārlijs nomira 1981. gada 11. maijā, ceļā uz Jamaiku.

Pēc nāves 2001. gadā mūziķim tika piešķirta zvaigzne Holivudas Slavas alejā, kā arī Grammy balva par mūža ieguldījumu.

Šeit vari noklausīties vienu no Boba Mārlija populārākajām dziesmām No woman, no cry.

FOTO: GETTYIMAGES, WIKIPEDIA.ORG

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tev varētu patikt