Kā atrast mācību vietu ārzemēs

Nav jau tā, ka tepat pie mums nebūtu labu augstskolu. Ir! Taču bieži jaunieši izvēlas zināšanu bagāžu papildināt ārzemēs, lai pēc tam atgrieztos mājās.

Daudzi bērni sapņo par studēšanu ārzemēs, bieži vien iespaidojoties no filmām, kur universitātes dzīve šķiet vairāk kā ballīte, nevis mācības. Daudzi, vēl nezinot nākotnes iespējamo karjeru, ir strikti izvirzījuši mērķi pēc 12. klases augstāko izglītību iegūt citā valstī. Idejas par lielpilsētām, vietām, kur, šķiet, visi sapņi piepildās, ir kārdinošas, jo kurš gan nevēlas nodrošināt sev veiksmīgu un perfektu dzīvi. Šķiet, ka diploms no prestižas skolas to garantē, vai ne?

Tiesa, liela daļa jauniešu, aizņemti sapņojot, neapzinās, cik daudz šāds lēmums prasa gan no katra paša, gan draugiem, gan ģimenes, jo pamest savas mājas uz vairākiem gadiem nav tas pats, kas doties ceļojumā uz kūrortu. Protams, studēšana ārzemēs nodrošina ne tikai diplomu, ko novērtēs nākotnes darba devējs, bet arī pieredzi, valodas zināšanas, daudzveidīgo kultūru aptveršanu un spēju būt patstāvīgam.

Pirms spert šādu lielu soli ir rūpigi jāapdomā, vai tas ir tas, ko vēlies, jo katrs students un viņa mērķi krasi atšķiras, kas piešķir vēl lielāku nozīmi tam, cik svarīgi atrast tieši sev piemērotāko vietu un universitāti.

Universitāte pēc reitinga

Loģiski, ka, ja tiek ieguldīti lieli naudas līdzekļi, lai studētu ārzemēs, ir jāizvēlas universitāte, kura ir augstu novērtēta un atzīta visā pasaulē. Ir dažādi online reitingi, kuri katru gadu tiek atjaunoti, lai palīdzētu topošajiem studentiem atrast studiju vietu. Universitātes ir sarindotas, vadoties pēc dažādiem kritērijiem, kā arī iedalītas pēc iegūstamajām profesijām.

Svarīgi ir arī novērtēt savus spēkus, jo pat tad, ja vari tikt uzņemts vienā no ranga labākajām universitātēm, nav vērts sevi mocīt ar ārkārtīgi prasīgām studijām, jo, mācoties 24/7, nespēsi novērtēt universitātes dzīvi un beigu beigās nebūsi apmierināts ar izvēli.

Ārpus universitātes aktivitātes

Neatkarīgi no tā, ko katrs izvēlas studēt, ir dažādas intereses un hobiji, kurus nevar īstenot visur.

Izpēti, kādi sporta klubi, stadioni un peldbaseini ir universitātes apkārtnē.

Ja tev patīk izklaidēties un naktsdzīve, noteikti dodies uz kādu lielpilsētu, kur būs daudz vairāk naktsklubu, kā arī koncerti, kuros uzstāsies šī brīža populārākie mākslinieki.

Ņem vērā izmaksas

Daudzi piemirst, ka studentam ir jāmaksā ne tikai par pašām studijām, bet arī par ikdienas tēriņiem. Kopmītņu vai dzīvokļa īre, transports, pārtika, brīvā laika aktivitātes, koncerti utt. mēdz sastādīt lielāko daļu no izmaksām. Katrā valstī cenu līmenis ir atšķirīgs, tāpēc ir būtiski to izpētīt, pirms lem par labu kādai universitātei.

Iespējams, studijas ir lētas, bet ikdienas tēriņi ir tik lieli, ka izdevīgāk būtu doties uz kādu citu valsti, kur mācības būtu dārgākas, taču visi citi izdevumi mazāki.

Protams, izglītībai nevar uzlikt cenu, turklāt daudz kur ir iespēja saņemt studentu aizdevumus, taču jau pusaudža vecumā ir jāspēj rīkoties prātigi ar naudu, jo neviens nevēlas uzsākt neatkarīgu dzivi no vecākiem pēc universitātes ar milzu parādiem.

Sekot līdzi saviem tēriņiem tev var palīdzēt Tver.lv atrodamais raksts – 5 appi naudas taupīšanai! 💛

Piesakies laikus

Kad atlasītas vairākas universitātes, ir laiks pieteikties. Katrai universitātei pieteikšanās termiņš uz nākamo mācību gadu ir atšķirīgs, tāpēc atrodi šos datumus jau tagad un piefiksē. Laiks skrien zibenīgi, tāpēc neesi aizmāršīgs, jo būtu skumji palaist garām iespēju mācīties sapņu universitātē.

Nekad nepaļaujies tikai uz vienu universitāti, jo konkuence ir liela un ne vienmēr izdosies iestāties tur, kur visviarāk vēlies, tāpēc piesakies uz vairākām skolām!

Apmaiņas programmas

Ja vēl tomēr neesi pārliecināts par pilna laika studijām ārzemēs, ir dažādas apmaiņas programmas, piemēram Erasmus vai AFS, kur uz semestri vai visu mācību gadu vari mācīties jau vidusskolā. Tā ir lieliska iespēja dzīvot citā valstī, iemācīties valodu un saprast, vai vēlies doties arī uz universitāti ārzemēs.

Lielākā daļa apmaiņas programmu nodrošina dzīvošanu pie viesģimenes, kas savā ziņā ļautu justies kā mājās, jo vienmēr būs kāds, kas palīdz ar orientēšanos jaunajā pilsētā, sagaida pēc garas skolas dienas un iepazīstina ar tās valsts kultūru no vietējo puses.

FOTO: GETTYIMAGES

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tev varētu patikt