Debora Rodrigesa “Mazā Kābulas kafejnīca”

Esi grāmatu fans un meklē savu nākamo upuri? Tver.lv tev piedāvā iespēju uzzināt vairāk par aizraujošām grāmatām, kas noteikti jāiekļauj savu lasāmo grāmatu sarakstā!

Amerikāņu autore Debora Rodrigesa iedvesmu notikumiem romānā smēlusies no pašas dzirdētā, kad dzīvojusi Afghanistānā.

Teikt, ka šī grāmata mani pārsteidza, būtu nepietiekami.

Kad sāku to lasīt, pārņēma apjukums, jo autore aprakstīja vairāku nesaistītu cilvēku problēmas Afghanistānā divtūkstošajos gados. Romāna varoņi bija gan dažādu tautību un dzimumu, gan bagāti un nabadzīgi. Sākumā neredzēju, kā viņu dzīves varētu būt saistītas.

Darbība notiek Afghanistānā, valstī, par kuras kultūru, tradīcijām un reliģiju nezinu pilnīgi neko, apjukums pieauga ar katru izlasīto vārdu. Autore izmantoja vairākus svešvārdus un vārdus arābu valodā. (Arābu valoda ir islāma svētā valoda. 99,7 % Afganistānas iedzīvotāju ir musulmaņi.) Tie nebija iztulkoti, jo tad savā ziņā zaudētu nozīmi. Ar laiku sapratu, ko šie vārdi aptuveni nozīmē, piemēram, salām aleikum, izmanto, lai sasveicinātos.

Lai gan bija vairāk nekā viena reize, kad nodomāju, ka “jāmet miers, šī grāmata nav tik interesanta, es to nesaprotu”, tā pati balstiņa, kas bibliotēkā teica, lai paņemu šo grāmatu, lika turpināt.

Kad biju izlasījusi dažas nodaļas, grāmata sāka ieinteresēt, jo aizskāra vairākas Afghanistānā esošas problēmas. Attieksmi pret sievietēm, vīriešu milzīgo varu, drošības problēmas, teroristu uzbrukumus. Es gribēju uzzināt vairāk, kaut mazliet izprast šo cilvēku kultūru.

Kad varoņu dzīves sāka krustoties mazajā kafejnīcā, vairs nespēju grāmatu nolikt. Mīlestība, ko nedrīkstēja parādīt tradīciju dēļ, sieviešu glābšana no vardarbības, kāzas un bēres. Tas viss grāmatu padarīja neaizmirstamu.

Romāns mani dziļi aizkustināja un lika sajusties patiesi pateicīgai par to, ka dzīvoju drošā valstī, valstī ar ticības un vārda brīvību. Galu galā ne tikai labi pavadīju laiku, bet arī paplašināju savas zināšanas un skatījumu uz pasauli!

FOTO: GETTYIMAGES, PUBLICITĀTES

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tev varētu patikt