Ar auto pāri Amerikai

Šoreiz Tver.lv tev piedāvā ceļojumu busiņā pa noslēpumaino un pārsteigumiem bagāto zemi Ameriku. Lasi un pievienojies!

Amerikas Savienotās valstis (ASV) izmērā ir tikai nedaudz mazākas nekā visa Eiropa. Valstī ir ļoti dažāda daba, pārbraucot pāri kontinentam no viena okeāna krasta līdz otram, var redzēt gan nebeidzamus labības laukus, gan kalnus un tuksnešus un izbaudīt gan sauli, gan sniegu.

Savā pirmajā braucienā ar auto pāri ASV ziemas vidū nobraucām aptuveni 4800 kilometrus, šķērsojot valsti no Viskonsīnas štata, valsts ziemeļu centrālajā daļā, līdz pat Kalifornijai, valsts rietumos, pa ceļam paviesojoties 7 štatos.

Decembrī ASV piedzīvojām gan -20 °C grādu salu, gan arī +25 °C vasaru.

Kempinga kultūra

ASV došanās braucienos ar kemperi vai nakšņošana teltīs ir ļoti populāra. Vairāk nekā 60 % iedzīvotāju labprāt dodas šādos atpūtas braucienos. Valstī ir daudz nacionālo un štatu parku, kur iespējams palikt ar teltīm vai treileriem, tāpat ir arī privātie kempingi.

Katrā apmešanās vietā ir piknika galds, ugunskura vieta un teltsvieta.

Iespējama arī piekļuve elektrībai. Jo populārāka vieta, jo laicīgāk jāveic rezervācija, – daudzos nacionālajos parkos pat ziemā apmešanās vietas var būt pilnas. Ja gribas nedaudz ietaupīt, par brīvu savā auto iespējams nakšņot, piemēram, lielveikalu ķēdes “Walmart” stāvvietās.

Ceļā ar māju uz riteņiem

Motormājas ir ļoti atšķirīgas. Ir vienkāršāki un kompaktāki kemperi, ko piestiprina automašīnām aizmugurē. Ir arī tādi, kas atgādina milzu autobusus un tiešām ir māja uz riteņiem. Šādas luksusa motormājas maksā pat virs 400 tūkstošiem eiro. Tiesa, ar šādiem milzu transportlīdzekļiem ir sarežģīti izbraukt šaurus un līkumainus kalnu ceļus, kā arī atrast piemērotu vietu, kur nakšņot.

Mēs braucienā dodamies ar kemperi, kas ir parasta “busiņa” izmērā. Kaut arī šķietami mazs, tur ir viss nepieciešamais – izvelkams divguļamais dīvāns, tāpat arī tualete un duša. Nelielā virtuves zonā atrodas gan izlietne, gan ledusskapis, gan mikroviļņu krāsns.

Ūdeni busiņā iespējams uzsildīt, izmantojot uz jumta esošās saules baterijas.

Ēdienu brauciena laikā daudz gatavojam paši, tomēr, ja ir vēlme, iespējams apstāties kādā no neskaitāmajiem ātrās ēdināšanas restorāniem. Tipiskas amerikāņu brokastis ar olām, tostermaizi, desiņām un pankūkām, kas klātas ar kļavu sīrupu, sviestu un ceptu bekonu, daudziem būs ēdienreize, ar kuru pietiks visai dienai.

Autobraucēju valsts

Atšķirībā no Eiropas ceļot ar auto ASV ir iespējams ātrāk, jo lielceļu sistēma ļoti labi savieno visus štatus, ceļi ir taisni, kā arī apiet lielākās pilsētas. Uz lielceļiem, kas atrodas ārpus apdzīvotām vietām, braukšanas ātrums ir starp 105 līdz 120 km/h (atkarībā no konkrētā štata noteikumiem). Viss ir pakārtots autobraucēju ērtībai.

Piemēram, ik pēc noteikta laika ceļa malā ir atpūtas punkti. Tur atrodas tualetes, bieži arī dušas un piknika galdi, kur autobraucēji var atpūsties.

Braucot pa lielceļiem, lielas ceļa zīmes norāda ne tikai uz tuvākajām degvielas uzpildes stacijām, bet arī ātrās ēdināšanas restorāniem, kas atrodas tuvumā. Tomēr jārēķinās, ka tik lielā valstī vietām var būt problēmas ar mobilo telefonu signālu, tādēļ auto vienmēr līdzi jābūt arī ceļa atlasam (ceļu kartei).

Piemēram, Jūtas štatā, kas nav tik blīvi apdzīvots, nāks braukt pa lielceļiem, kur nākamā degvielas uzpildes stacija un jebkādas civilizācijas pazīmes atrodas tikai pēc 180 kilometriem. Braucot pa šādiem lielceļiem, ir sajūta, ka esi nekurienes vidū.

Dabas brīnumi nacionālajos parkos

Katram štatam ir savs šarms un kaut kas, ar ko pārsteigt ceļotājus – lielpilsētu metropoles vai neskarta daba. Savā braucienā apskatījām tieši unikālo Amerikas dabu. ASV kopā ir 62 nacionālie parki (tie atrodas 29 štatos), kas ir īpaši aizsargātas dabas teritorijas un ik gadu piesaista miljoniem apmeklētāju no visas pasaules.

Visvairāk nacionālo parku ir Kalifornijā (9), Aļaskā (8) un Jūtas štatā (5). Šī brauciena laikā apskatījām divus parkus Jūtas štatā, bet citu gadu, ar to pašu busiņu Ziemassvētkos aizbraucām arī uz Džošua koka nacionālo parku Kalifornijā un Lielo Kanjonu Arizonas štatā. Tas ir viens no populārākajiem parkiem, ko ik gadu to apmeklē ap 6,4 miljoni cilvēku.

Parki tiešām ir populāri. Vairākos parkos noteiktās takās, lai tās nepārpludinātu cilvēku pūļi, iespējams doties tikai, ja ir laimēts loterijā.

Piemēram, lai paliktu “Spoku rančo” (Phantom ranch) kempingā Lielā Kanjona pakājē, jāpiedalās loterijā. Šo iespēju izmanto cilvēki, kas veic pārgājienus no viena kanjona malas līdz otrai, viena no populārākajām takām ir 37 km gara.

Iespēja laimēt gultas vietu “Spoku rančo” kempingā darba dienā ir 7 %, nedēļas nogalēs tā sarūk uz aptuveni 1 pret 50.

No līdzenumiem līdz kalniem

Citos štatos ir vairāk, ko redzēt, citos mazāk. Piemēram, brauciens pāri Aivoas un Nebraskas štatiem ilgst aptuveni 10 stundas, kuru laikā sanāk braukt cauri nebeidzamiem līdzenumiem. Vienīgais, kas ir redzams ceļa malās, ir fermas, līdzenumi un ik pa laikam arī degvielas uzpildes stacijas.

Tādēļ lielu daļu no šī maršruta veicām naktī. Liels kontrasts ir nonākšana Kolorado štatā, kad pēc līdzenumiem beidzot sasniedzam Klinšu kalnus. Zemākais punkts šajā štatā atrodas 1000 metru augstumā virs jūras līmeņa.

Kolorado atrodas 75 % no visas ASV teritorijas, kas ir augstāka par 3 kilometriem.

Kolordo štats vasarā ir pārgājienu mīļotāju galamērķis, bet ziemā šeit dodas slēpotāji un snovotāji. Te atrodas aptuveni 30 slēpošanas kūrorti, tai skaitā visaugstāk novērtētie un slavenākie valstī, kā Veila un Aspena. Tiesa, šie ir arī visdārgākie slēpošanas kūrorti, kur slēpot un nakšņot.

Štatā ar zilākajām debesīm un sarkanākajām klintīm

Jūtas štats patiesi atšķiras no Eiropā redzētās dabas. Šim štatam ir raksturīgas sarkanas krāsas klintis. Lai apskatītu neparasto dabu, apmeklējām divus nacionālos parkus.

Viens no tiem ir Arku parks (Arches National Park), kur atrodas ap 2000 sarkanajās smilšakmens klintīs dabiski veidojušās arkas. Daudzas no tām ir pavisam nelieli caurumi klintīs, bet pati lielākā ir 88 metrus gara un sniedzas 7 stāvu ēkas augstumā. Vairākas arkas laika gaitā ir sabrukušas.

Kaut arī vasarā Jūtas štatā ir ļoti karsts (var sasniegt pat +38 °C), ziemas ir vēsas, un arī šeit atrodas vairāki slaveni slēpošanas kūrorti. 2002. gadā te notika Ziemas Olimpiskās spēles.

Tā ir neparasta sajūta – iet pa taku, kuras malā ir apsniguši kaktusi. Arī kemperī pārlaistā nakts ir tiešām vēsa.

Pārgājieni ziemā un sniegā

Apmeklējot parkus ziemā, ir jārēķinās, ka takas var klāt sniegs un ledus. Tāpat jābūt gataviem uz strauju laikapstākļu maiņu. Piemēram, Lielā Kanjona augšā mūsu pārgājiena dienā snieg sniegs un zemi klāj ledus, bet, kāpjot zemāk kanjonā, temperatūra paaugstinās pat par 10 grādiem.

Dodoties pārgājienos ziemā, īpaši svarīgi līdzi ņemt pārgājienu nūjas, kā arī uz apaviem uzvelkamas pretslīdes uzlikas ar radzēm.

Jūtas štata Zionas Nacionālā parka slavenajā Eņģeļa nolaišanās takā (Angels Landing) tiekām tikai līdz vidum, jo turpināt bez nūjām un pretslīdes uzlikām pa sniegu ir pārāk bīstami. Šajā takā pēdējo trīs gadu laikā bojā gājuši 4 cilvēki, kas ir nokrituši no stāvajām klintīm.

Neraugoties uz negadījumiem, Zionas parks ir ļoti iecienīts, to ik gadu apmeklē 4,3 miljoni cilvēku.

Kalifornijas dažādība

Kalifornijas štatā dabas ziņā sastopami lieli kontrasti. Šeit aug pasaulē lielākie koki sekvojas (sequoia), tāpat arī milzīgie sarkankoki (redwoods), kas ir vēl garāki par sekvojām. Kalifornijā ir gan milzīgas pilsētas (šis ir visapdzīvotākais štats valstī ar 40 miljoniem iedzīvotāju), gan kalnu grēdas, gan arī attīstīta agrikultūra (laukkopība).

Te audzē apelsīnus, mandeles, aprikozes, olīvas, tāpat arī vīnogas. Tāpat Kalifornijā atrodas arī viena no karstākajām vietām pasaulē – Nāves ieleja. Mēs gan šoreiz devāmies apmeklēt citu nacionālo parku – Džošua koku nacionālo parku.

Savu nosaukumu tas ieguvis tur augušo neparasto koku dēļ. Parks ir tuksnešains, un ik uz soļa var redzēt neparastas formas klintis un akmeņu krāvumus. Sausajā zemē aug nelieli krūmi, kaktusi un slavenie Džošua koki, kas ir mājvieta daudziem tuksneša iemītniekiem. Tāpat parkā ir iespējams apmeklēt milzīgu kaktusu lauku, kas ir iecienīts arī Instagram fanu vidū.

Ielūkojies arī citos ceļojuma spilgtākajos mirkļos!

FOTO: GETTYIMAGES, PERSONĪGAIS ARHĪVS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tev varētu patikt