Koši un pamanāmi – batikotie krekli!

Rudens ir krāsu, skaisto bilžu gadalaiks!🍁 Vai esi jau uztaisījis savu pirmo bildi košajās lapās un paviesojies Siguldā? Ja vēlies izcelties ar košām krāsām visu cauru gadu, tad pavisam noteikti noderēs šis #Tver_DIY!

Batika ir audumu apgleznošanas tehnika ar senu vēsturi, kuras pirmsākumi meklējami Indonēzijā. Izrādās, ka pavisam nesen, 2. oktobrī, tika atzīmēta Nacionālā Batikas diena. Šajā dienā Indonēzijā ikviens tērpjas batikotajos audumos, īpaši svarīgi tas ir uzņēmējiem.

People working Batik dye Mauhom color process dry clothes in the sun at garden.

Batikas zīmējumi tiek veidoti ar vaska palīdzību, to izkausējot un uzklājot uz auduma. Tad audumu mērc karstā krāsā. Vietās, kuras klāj vasks krāsa klāt netiks līdz ar to veidosies zīmējums.

candles line paint fabric batik

Izklausās sarežīti vai ne? 😬 Tieši tāpēc esam tev sagatavojuši krietni vieglāku batikošanas tehniku – tīto batiku.

Tev būs nepieciešams:

🍁 krekli, ko vēlies batikot (iesakām baltus, taču vari izvēlēties arī vecus un pabalējušus kreklus)

🍁 pulverveida batikošanas krāsa (mūsējā ir no veikala Abakhan). Mūsdienās gan ir pieejamas vairāka veida batikas krāsas – gan tādas, kuras jākarsē, gan arī tādas, kuras nav jākarsē.

🍁 katls vai liela metāla bļoda, kurā vairs negatavosi

🍁 šķēres

🍁 sāls

🍁 ūdens

🍁 izturīgs diegs

🍁 garāks koka kāts

🍁gumijas cimdi

💡 Sāc ar kreklu sasiešanu. Šeit tu droši vari būt radošs, tikai paturi prātā, ka spēcīgāk salocītajās un sasietajās vietās, krāsa klāt netiks un tās paliks gaišas. 💡

  1. Populārākais siešanas veids ir veidot apļus. Izklāj audumu uz galda un no vidus pacel uz augšu, pirkstos saķerot abas krekla puses reizē. Pēc tam ar diegu sasien posmus.

2. Nākošais krekla siešanas variants bija mūs improvizācija. Kreklu izklāj uz galda un no viena, apakšējā stūra, sāk locīt tādu kā vēdekli. Pēc tam salocīto kreklu sasien posmos līdzīgi kā pirmo.

3. Arī pēdējais variants ir improvizācija un līdz pēdējam brīdim nevarējām pilnībā paredzēt gala iznākumu. Kreklu saloka uz pusēm divas reizes. Pēc tam pārloka no stūra un pa vidu sasien.

4. Sāk gatavot krāsu. Pērkot batikas pulveri, tam klāt nāks instrukcija ar noteikto ūdens daudzumu, kas nepieciešams krāsas šķīdināšanai. Mēs izvēlējāmies vienai krāsas paciņai 3l ūdens, lai krāsa būtu intensīvāka.

5. Dažās metodēs iesaka krāsu iepriekš izšķīdināt siltā ūdenī, taču mēs ūdeni katlā pakāpeniski karsējām, tad pievienojām krāsu un sāli. Galvenais neber krāsu, kad ūdens jau sācis vārīties, jo radīsies karstie tvaiki, kas var apdedzināt seju!

💡 Sāli visbiežāk pievieno, kad krāso zīdu, jo tas nodrošina krāsas intensitāti. 💡

6. Kad krāsas ūdens sācis vārīties, to noņem no liesmas un katlā var mērkt sasietos kreklus. Vislabāk batikot, kad ūdens ir no +50 līdz +95 grādu temperatūrā. Mēs negribējām visu kreklu batikot vienā tonī, tāpēc sākumā iemērcām tikai pusi un atstutējām pret katla malu, lai tas neieslīdz. Tumšie toņi pie balta krekla pieķers ļoti ātri, tāpēc pietiks, ja kreklus audumā turēsi 10 minūtes. Gaišajos krāsa toņos labāk turēt 20 minūtes.

7. Uzmanīgi ar koka kāta palīdzību izņem audumus lauka un liec nedaudz atdzesēties. Noteikti lieto gumijas cimdus!

8. Sagatavo otru katlu ar krāsu. Vari izmantot arī to pašu katlu, tikai kārtīgi to izskalo. Ar vienu pulveri var nokrāsot diezgan daudz auduma, tāpēc nelej uzreiz krāsu laukā!

9. Kad esi sagatavojis krāsu, mērc audumu nenokrāsotās daļas krāsā. Noturi 10 -20 minūtes, atkarīgs no krāsas.

10. Kad audumi ir nokrāsoti, tos kārtīgi izskalo vēsā ūdenī, atloka vaļā un liek žāvēties. 

Krekli gatavi!

💡 Pirmās reizes pēc kreklu batikošanas var gadīties, ka mazgājot krāsa nāks laukā, tāpēc nekādā gadījumā kreklus nemazgā kopā ar gaišām drēbēm!💡

Noteikti dalies ar saviem darbiem Instagram, lietojot tēmturi #Tver_DIY un ietago mūs @tver_lv ! Gaidīsim arī Tavus darbus! 🤩

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tev varētu patikt