Pasaule bez krāsām

Kādu ikdienu redz cilvēki, kuri neuztver krāsas? Un kas atbildīgs par šādiem traucējumiem?

Angļu fiziķis un ķīmiķis Džons Daltons neredzēja sarkano krāsu un bija pirmais, kurš aprakstījis šo redzes īpatnību, ko arī nosauca par daltonismu.

Džons Daltons

Tautā krāsu redzes traucējumus, kad nevar uztver kādu konkrētu krāsu, dēvē par daltonismu.

10 miljoni toņu

Lai uztvertu krāsu, gaismas impulsam no acs tīklenes vispirms ir jānonāk mūsu smadzeņu redzes centrā. Redzes uztvere sākas ar fotoreceptoriem, kas atrodas tīklenē.

Ir divu tipu fotoreceptori – nūjiņas, kas atbild par redzi slikta apgaismojuma apstākļos, un vālītes, kuras uztver krāsas un darbojas tikai laba apgaismojuma apstākļos. Pastāv trīs veida vālītes, kas katra uztver vienu no trim pamatkrāsām – zilu, zaļu vai sarkanu

Pateicoties šo trīs vālīšu mijiedarbībai, cilvēka acs spēj atšķirt 4–10 miljonus krāsu toņu.

Neredz visas vai dažas

Speciālisti krāsu redzes traucējumus iedala trīs galvenajās grupās: pilnīgu krāsu aklumu (ahromāzija vai monohromāzija) un sarkani zaļās, zili dzeltenās krāsu redzes traucējumi, no kurām katrai ir vēl sīkāks dalījums.

Ja cilvēkam funkcionē visu trīs veidu vālītes, tādu krāsu redzi sauc par trihromāziju. Savukārt cilvēkam ar traucētu krāsu redzes uztveri visbiežākais cēlonis ir kādas viena veida vālītes darbības traucējums, līdz ar to tam cilvēkam piemīt dihromāzija.

Ja cilvēkam nefunkcionē neviena vālīte, tad ir pilnīgs krāsu aklums – monohromāzija. Ja nefunkcionē viena no vālītēm, tad to krāsu nemaz neredz. Ja vālītes jutība ir samazināta, tad zema apgaismojuma apstākļos krāsu neredz, bet pie laba apgaismojuma var atšķirt.

Aplūko, kā cilvēks redz, ja tam ir viena veida vālītes traucējums!

1
  1. Normāla viļņu jūtības vālīšu darbība.
  2. Tritanopija – traucēta garo viļņu jutības vālīte.
  3. Deiteranopija – traucēta vidējo viļnu jutības vālīte.
  4. Protanopija – traucēta īso viļņu jutības vālīte.

Interesanti! 💡

Pavājinātu sarkanās krāsas uztveri sauc par ptotanomāliju, zaļās – par deiteranomāliju, zilās (violetās) – par tritanomāliju. Protanopi sarkano krāsu uztver kā tumšāku, neatšķir no tumši zaļas un tumši brūnas, bet zaļo no gaiši pelēkas. Deiteranopi zaļo krāsu neatšķir no gaiši oranžas un gaiši sārtas. Tritanopi neatšķir dzeltenzaļo un zilganzaļo.

Biežāk – vīriešiem

Krāsu redzes traucējumi parasti ir iedzimti, turklāt – biežāk vīriešiem (8%) nekā sievietēm (0,5%).

Gēns, kas atbildīgs par krāsu redzes defektu, atrodas X hromosomā, kas vīriešiem ir tikai viena (XY), bet sievietēm divas (XX).  Attiecīgi sievietēm krāsu redzes traucējums būs tikai tad, ja bojātais gēns ir abās X hromosomās, līdz ar to šāda iespējamība ir ļoti reta. Ja sievietei tikai vienā X hromosomā ir krāsu redzes traucējumu gēns, normālais gēns otrā X hromosomā nodrošinās normālu krāsu redzi. Vīriešiem šis defekts izpaužas, ja bojājums ir viņu vienīgajā X hromosomā.

Krāsu uztveres traucējumus var iegūt arī dzīves laikā. Tos var radīt tīklenes, redzes nerva un centrālās nervu sistēmas saslimšanas. Arī daži medikamenti un ikdienā lietotas ķīmiskas vielas. 

Konsultē: Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas oftalmoloģe Vita Sperga

Atklāj ātri

Svarīgi krāsu redzes traucējumus pamanīt laikus, jo liela daļa mācīšanās gan skolā, gan pirms tās notiek tieši ar krāsu palīdzību.

“Veikt krāsu redzes testus bērniem ir pat interesanti, jo bērnus piesaista un ieinteresē krāsainie attēli,” stāsta oftalmoloģe Vita Sperga.


Krāsu redzes pārbaudei izmanto speciālās polihromātiskās tabulas. Ar tām var noteikt ne tikai krāsu uztveres traucējumu veidu, bet arī pakāpi. Tabulās no dažādu krāsu, bet vienāda spilgtuma aplīšiem izveidotas figūras un cipari. Ja ir krāsu redzes traucējumi, tad šīs figūras un ciparus neredz. Izmanto arī speciālus aparātus – anomaloskopus – krāsu redzes izmeklēšanai.

Kādu redz pasauli?

 “Daži cilvēki pat nenojauš par savām problēmām, jo nezina, ka apkārtne izskatās daudz košāka,” stāsta Vita Sperga.

“Cilvēkiem, kuriem tīklenē nefunkcionē neviena vālīte, kas nodrošina krāsu redzi, pasauli redz pelēkos toņos vai melnbaltu. Tai pašā laikā arī cilvēki ar krāsu redzes traucējumiem reizēm spēj nosaukt pareizi krāsas, tikai viņi tās uztver citādāk nekā mēs, bet viņi ir iemācījušies novērtēt toņu nianses un arī pareizi nosaukt. Piemēram, pat ja bērns neatšķir noteiktas krāsas, viņš, iespējams, uztver atšķirības to spilgtumā un citās niansēs un saista šīs atšķirības ar krāsu nosaukumiem, kurus viņš mācās.”

Bērni, kuriem ir krāsu redzes defekti, parasti neapzināti iemācās kompensēt krāsu uztveres traucējumus. Reizēm krāsu redzes defekts bērnībā tā arī paliek neatklāts. Skolā, jo īpaši pirmajās klasēs, plaši tiek izmantoti mācību līdzekļi, kuros liela nozīme ir krāsu redzei, tāpēc vecāki un skolotāji kļūdaini mēdz nospriest, ka bērnam ir mācīšanās traucējumi, lai gan īstenībā viņam ir krāsu redzes defekts.

Var vadīt auto

Cilvēki ar krāsu redzes traucējumiem var iegūt autovadītāja apliecību un vadīt auto. Tie, kuri neatšķir sarkano un zaļo krāsu, luksofora gaismas atpazīst pēc izvietojuma.

Skolniekam ar krāsu redzes traucējumiem jāzina, ka ir dažas profesijas, kurās viņi nedrīkstēs strādāt, jo nav pieļaujami krāsu redzes traucējumi. Tie ir piloti, vilcienu vadītāji, jūrnieki. Tas ierobežo arī darbošanos dizainera, stilista, mākslinieka un citās ar krāsām saistītās profesijās. Grūtības būs arī dārzniekiem, kas neatšķirs puķu krāsas, neatšķirs gatavās sarkanās ogas no zaļajām, frizieriem, kas nevarēs novērtēt matu krāsu, un ārstiem, kas nevarēs pareizi novērtēt, piemēram, ādas, gļotādas krāsu izmaiņas.

Nav iespējams izārstēt

Attīstoties tehnoloģijām, ir iespējams pasūtīt speciālas brilles vai filtrus, kas var uzlabot dažu krāsu kontrastu, ļaujot precīzāk saskatīt krāsas.

“Cilvēki ar krāsu redzes traucējumiem, kuri pirmo reizi izmēģina speciālās brilles, bieži vien ir pārsteigti par to, ko viņi redz. Taču šādas brilles nedod cilvēkiem patiesi dabiskas krāsas, tās nevar valkāt ilgstoši, jo nogurst acis un var rasties galvassāpes,” norāda speciāliste.

Iespējams, nākotnē krāsu redzes traucējumus varēs izārstēt, izmantojot gēnu terapiju, tomēr šobrīd tas nav iespējams. Iegūto krāsu redzes traucējumu gadījumā tiek ārstēta pamatsaslimšana, kas ir radījusi šos traucējumus.

FOTO: GETTYIMAGES, PERSONĪGAIS ARHĪVS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tev varētu patikt